Medzinárodný filmový festival v Trenčianskych Tepliciach: Divák si rozhodne príde na svoje

20160517_IFFTT01_4RS7686351217.jpg
Zdroj: TASR

Aj počas tohto ročníka si divák rozhodne príde na svoje.

Už od 23. júna sa uskutoční Medzinárodný filmový festival v Trenčianskych Tepliciach, ktorý potrvá tri dni. Organizujú ho pod záštitou predsedníctva Slovenska v Rade Európskej Únie a získal tiež podporu ministerstva kultúry.

Tento rok pribudla do prezídia Medzinárodného filmového festivalu herečka Zuzana Kronerová. Uznávaná herečka sa tak pridala k osobnostiam ako Peter Hladík, Kamila Magálová či Jiří Menzl.

Aj počas tohto ročníka si divák rozhodne príde na svoje. Čakajú ho nielen exkluzívne premiéry slovenských filmov, ale viac než 60 titulov z rôznych kútov sveta ako napríklad bulharský debut režisérky Svetly Tsotsorkovej Smäd/Jajda, Objatie Hada/ El Abrazo de la Serpiente od režiséra Cira Guerru. Ide o prvý kolumbijský film v histórii, ktorý nominovali na Oscara.

V programe festivalu nájdete aj legendárne snímky. Francúzsku hviezdu Catherine Deneuve si môžu diváci pripomenúť snímkou Dáždničky zo Cherbourgu z roku 1964, ale aj v jej nedávnom filme Neodolateľný muž. Pozrieť si môžu aj snímku nedávno zosnulého talianskeho režiséra Ettoreho Scolu - Aké zvláštne meno Federico!.

Aj tento rok počas festivalu udelia ocenenie Umelcova misia. Prvou laureátkou je francúzsko-talianska herečka Chiara Mastroianni. Meno druhého umelca sa ešte len dozvieme.

Ocenenie Zlatá kamera si za umelecký prínos prevezme scenárista a dramaturg Marek Leščák. Druhým oceneným sa stane maďarský režisér Béla Tarr.

Spoločne s ASFK organizuje IFFTT aj špeciálne premietanie nového slovenského dokumentárneho filmu Okhwan na ceste za slobodou (2016) režiséra Mareka Mackoviča. IFFTT tiež započalo spoluprácu s Európskou filmovou akadémiou (EFA) a prvým krokom je premietanie série Short Matters! Tour - výber krátkych filmov nominovaných na cenu Európskej filmovej akadémie 2015.

Registrovaní návštevníci si môžu vychutnať sériu Master Class so štyrmi odborníkmi filmového priemyslu: Audriusom Stonysom, litovským dokumentárnym režisérom; Gamilou Ylstra, výkonnou riaditeľkou Binger Film Lab; Mirou Fornay a Ivanom Ostrochovským, medzinárodne uspešnými slovenskými režisérmi.

Ak divákov nezaujmú niektoré z filmov, v priestoroch parku a námestia budú pripravené zaujímavé koncerty. Vystúpi kapela Chiki Liki Tu-a či Fallgrap, pripravená je svetelná atrakcia - video mapping, ale aj výstava fotografií z modernistických Trenčianskych Teplíc.TRENČIANSKE TEPLICE/ redakcia Šoubizu

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kultúra

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.