Odhalili roky strážené tajomstvo svadobných šiat princeznej Diany

Princezná Diana
Zdroj: Profimedia.sk

Návrhári dokonca dostali za úlohu vytvoriť náhradné šaty, keby unikol návrh tých prvých a originálnych.

Svadobné šaty princeznej Diany, v ktorých sa prešla uličkou v katedrále v roku 1981, patrili ešte donedávna k najstráženejšiemu tajomstvu v histórii módy. Detaily tvorby šiat odhalil ich spoluautor, dizajnér David Emanuel. Ten ich šil s už bývalou manželkou Elizabeth. The Express.co.uk prezradil, že potom, ako návrh šiat ukázal Diane, celú skicu roztrhal. "Nechceli sme, aby sa dostal návrh do nesprávnych rúk a aby sa dostal von," povedal 63-ročný návrhár.

Návrhári dokonca dostali za úlohu vytvoriť náhradné šaty, keby unikol návrh tých prvých a originálnych. "V tom  čase bolo pre nás veľmi dôležité, aby boli šaty obrovským prekvapením pre všetkých. Diana si náhradné ani neskúšala a nikdy sme o nich nediskutovali," dodal.

Zdroj: Profimedia.sk

Náhradná svadobná róba bola vyrobená z rovnakého slonovinového hodvábneho taftu s volánikmi okolo krku, rovnako tá originálna. Nemala však antickú čipku a v podstate nebola nikdy dokončená. Originálne svadobné šaty mali ručne vyšité flitre a perly. Bolo ich viac ako 10-tisíc.

Na prvé tri či štyri skúšky prišla princezná sama, neskôr sa spýtala, či by si nemohla priviesť aj matku. "Bola mladá, svieža, úžasná, rozkošná. Chcel som, aby šaty odrážali to, aká je Lady Diana Spencerová, ale aj aká bude princezná z Walesu. Večer pred svadbou prišla na poslednú skúšku. Bola šťastná a spokojná, takže som bol šťastný aj ja. Bolo mi potešením vytvoriť pre ňu šaty," povedal David.


VEĽKÁ BRITÁNIA/ nt

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kultúra

Dôležité udalosti