Poznáte tohto fešáka? Je to ikona filmového plátna, ktorá nikdy nezostarne

Robert Redford.
Zdroj: Profimedia.sk

Na konte má desiatky filmov po boku tých najslávnejších hviezd.

Robert Redford. Pri vyslovení mena slávneho americký herca, producenta a režiséra sa aj dnes rozžiaria oči fanúšičiek. Oddnes už patrí do klubu osemdesiatnikov, ale ani vek mu neubral na sexepíle. Krásne modré oči, uhrančivý pohľad  a fantastické kultové filmy, ktoré aj dnes majú čo povedať divákovi.

Zdroj: Profimedia.sk

Robert Redford sa narodil 18. augusta 1936 v kalifornskej Santa Monice. V mladosti bol nadaný športovec, v roku 1955 získal dokonca aj baketbalové štipendium na coloradskej univerzite. Jeho kariéru však prerušila smrť matky, pretože to ním poriadne otriaslo. Začal piť, chodiť poza školu, vynechával tréningy, a preto ho z tímu vyhodili.

Neskôr sa chcel stať maliarom a cestoval kvôli tomu aj do Európy. Nepáčilo sa mu ako napredoval, tak sa vrátil do Los Angeles. Tam sa zoznámil s Lolou Van Wagenovou, neskoršou manželkou, ktorá ho podporovala v snahe, aby prestal piť a v úsilí venovať sa umeleckej dráhe. Po presťahovaní sa do New Yorku začal študovať divadelný dizajn a chodil na hodiny herectva na prestížnej American Academy of Dramatic Arts.

Prvú divadelnú úlohu dostal na Brodwayi v roku 1959. Bol to vlastne záskok za iného herca. Neskôr mu ponúkali malé úlohy na tomto javisku, ale aj v televízii. O štyri roky neskôr dostal prvú hlavnú úlohu v hre Bosé nohy v parku, ktorá sa stala hitom. Sám Redford bol však unavený z každodenného hrania, a preto sa rozhodol odísť k filmu.

Zdroj: Profimedia.sk

A dobre urobil, aj keď jeho prvých päť filmov diváci veľmi nezaujali. Opäť odišiel do Európy, kde strávil dva roky. Až potom to prišlo. V roku 1967 sa vrátil do Hollywoodu, kde si zahral rovnakú hlavú úlohu ako v divadle - vo filmovom spracovaní Bosé nohy v parku.

Nasledoval, dnes už kultový film Butch Cassidy a Sundance Kid (1969), ktorý ho preslávil. Práve postava Sundancea urobila z neho populárnu hviezdu. A po tomto sa už s úlohami pretrhlo vrece.


Na vrchole hollywodskeho rebríčka zostal aj po stvárnení úloh vo filmoch Takí sme boli a Podraz, za ktorý ho dokonca nominovali na Oscara, ale nezískal ho. Pozlátenú sošku držal v rukách až ako režisér za debut Obyčajní ľudia v roku 1981. Druhýkrát po 21 rokoch za celoživotné dielo.

Jeho postavy z niektorých filmov sa stali kultové - Všetci prezidentovi muži, Veľký Gatsby, Štvanica, Brubaker, Elektrický jazdec, či Posledná pevnosť. V niektorých z filmov, ktoré nakrútil a aj sám režíroval, stvárnil aj hlavnú úlohu. Po jeho boku si zahrali dnes už tiež slávni herci - Brad Pitt, Michele Pfeiffer, Tom Cruise či Ralph Fiennes.Dnes sa venuje ekológii a ochrane prírody a podporuje tvorbu mladých začínajúcich umelcov, ktorým založil festival Sundcance a otvoril filmovú školu.

BRATISLAVA/zg

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kultúra

Dôležité udalosti