Leonardo DiCaprio je pod drobnohľadom. Cez nadáciu má prať špinavé peniaze

Leonardo DiCaprio
Zdroj: Profimedia.sk

Z príjmov nadácie má na projekty putovať len jedno percento peňazí.

Oscarový herec Leonardo DiCaprio je povestný svojim filantropickým prístupom. Veľmi mu záleží na našej planéte a vďaka svojej nadácii Leonardo DiCaprio Foundation už poskytol miliónové dotácie na ochranu životného prostredia. Napriek tomu však čelí kontrole federálov, ktorí ho podozrievajú z prania špinavých peňazí.

Odborníci sa zhodujú, že hercova charitatívna organizácia má jedinečnú štruktúru. Minulý mesiac sa počas jeho tradičného podujatia v St. Tropez, na ktorom sa každý rok zídu svetové celebrity, vyzbieralo viac ako 45 miliónov dolárov. Aj toto ale vyvoláva množstvo otázok týkajúcich sa transparentnosti.

"Všetko mohlo byť v úplnom poriadku, ale na isto to nevietem," povedal Aaron Dorfman z Národného výboru pre filantropiu. Portál The Hollywood Reporter poukázal na zjavné pokrytectvo organizátora a hostí. Počas slávnostného galavečera hosťom premietli film o nebezpečenstve nadmerného rybolovu a pri tom mali na tanieroch morského ostrieža.

Len niekoľko hodín pred samotnou akciou prišlo na americké ministerstvo spravodlivosti niekoľko sťažností od občanov. V pokladnici Leonardovej nadácie mali skončiť peniaze, ktoré mal spreneveriť jeho kamarát Jarmo Low z 1Malayasia Development. Z týchto peňazí mal byť financovaný aj večer hazardných hier v Las Vegas, kam putovalo 11 miliónov dolárov. Zúčastnil sa ho aj samotný Leonardo DiCaprio.

DiCapriovu nadáciu založila v roku 2008 jeho mama Irmelin ako neziskovku. Do roku 2008 rozdelila 1,6 milióna dolárov na rôzne charitatívne projekty. Potom ju však zmenili na nadáciu fungujúcu na princípe prijímania darov a tým pádom sa vyhýba zverejňovaniu dokumentov, odkiaľ peniaze prichádzajú a kam putujú. Z celkového množstva peňazí má na projekty odísť len jedno percento a zostatok slúži na hercove pompézne udalosti.


USA/ nt

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti