American Music Awards 2016: Najväčším víťazom je Justin Bieber

Justin Bieber
Zdroj: Facebook.com/JustinBieber

Princeov album "Purple Rain" z roku 1984 dostal cenu ako najlepší soundtrack.

Americká speváčka Ariana Grande získala v nedeľu na odovzdávaní Amerických hudobných cien 2016 v Los Angeles ocenenie umelkyňa roka, ale najväčším víťazom večera sa stal Justin Bieber so štyrmi trofejami, vrátane najobľúbenejšieho umelca v kategórii pop/rock, ako aj cien za pieseň "Love Yourself" a za album "Purpose".

Zdroj: TASR

Interpretka hitu "Side to Side" Grande porazila Justina Biebera, Selenu Gomez, Rihannu a Carie Underwood, ktorí boli takisto nominovaní na cenu v kategórii umelec roka. Informovala o tom dnes tlačová agentúra DPA.

American Music Awards (AMA) sa udeľujú na základe úspešnosti predaja nosičov a internetového hlasovania fanúšikov.

Kanadský rapper, spevák a skladateľ Drake, ktorý viedol v tohtoročných nomináciách až s rekordnými 13 nomináciami, získal nakoniec tri ceny - v kategóriách rap/hip-hop s albumom "Views" a s multiplatinovým singlom "Hotline Bling".

Zdroj: TASR

Drake prekonal v počte nominácií na American Music Awards (AMA) aj rekordéra, zosnulého Michaela Jacksona, ktorý mal v roku 1984 o dve nominácie menej.

Avšak v kategórii pop/rock Drakea tromfol Bieber.

Rihanna tiež dostala tri Americké hudobné ceny ako najobľúbenejšia umelkyňa v žánri soul/R&B, ďalej v kategóriách najobľúbenejší album a najobľúbenejšia pieseň.

Country speváčka Carrie Underwood a alternatívne rockové duo Twenty One Pilots si domov odniesli po dve ceny.

Cenu turné roka dostala Beyoncé.

Princeov album "Purple Rain", nazvaný podľa rovnomenného filmu zosnulej popovej legendy z roku 1984, dostal cenu ako najobľúbenejší soundtrack. Je to možné vďaka už spomínanej zvláštnosti v nominačnom procese AMA: finalistov na cenu totiž vyberajú práve podľa úspešnosti predaja nosičov.

Nezvyčajné víťazstvo dosiahol album 32 rokov po prvom vydaní - jeho predaj prudko stúpol po smrti Princea na náhodné predávkovanie liekmi v apríli.

Cenu prebrala Princeova sestra Tyka Nelson a vzdala mu hold: "Stále je jedným z najuznávanejších a najmilovanejších umelcov."

Princeov album predstihol soundtrackové albumy k filmom "Star Wars: Sila sa prebúdza" a "Samovražedný oddiel".

Cenu nováčik roka dostal anglický spevák a skladateľ Zayn, formálne nový sólový umelec, ale pod menom Zayn Malin získal už sedem Amerických hudobných cien - vrátane ceny umelec roka 2014 a 2015 - ako člen chlapčenskej skupiny One Direction.

Herec Robert Downey Jr. odovzdal Stingovi osobitnú cenu za zásluhy, teda za výnimočný prínos pre hudbu. Naposledy túto cenu dostala v roku 2008 Annie Lennox.

Galavečer v priestoroch Microsoft Theatre v Los Angeles moderovali americká modelka Gigi Hadid a komik Jay Pharoah. Na pódiu vystúpili Bruno Mars, Lady Gaga, Green Day, Grande a Nicki Minaj - a Bieber sa pripojil videomostom z talianskej Bologne, kde je na svojom svetovom turné "Purpose".

Šou okorenili poznámky k americkým prezidentským voľbám. Punk rocková skupina Green Day na pódiu napríklad skandovala "Nie Trumpovi, nie KKK (Ku-klux-klanu), nie fašistickým USA". Opakovala tak heslá protestujúcich ľudí, ktorí od volieb 8. novembra demonštrujú v uliciach amerických miest.

Americké hudobné ceny (AMA) boli vytvorené v roku 1973 ako náhrada za Grammy, keď televízii ABC vypršali vysielacie práva na tieto ocenenia. AMA sú podľa organizátorov najväčším programom udeľovania hudobných cien na svete, o ktorých rozhoduje hlasovanie fanúšikov.

O nomináciách rozhoduje predaj hudobných nosičov, pričom samotné ceny sa udeľujú na základe internetového hlasovania.


LOS ANGELES/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.