Pred 25 rokmi zomrela legenda. Toto ste o ňom zrejme nevedeli

Freddie Mercury.
Zdroj: Profimedia

Spolu s kapelou Queen stoja za množstvom hitov, ktoré bodovali v hitparádach po celom svete.

V roku 1991 zomrel Freddie Mercury. Spevák a frontman skupiny Queen sa narodil 5. septembra 1946. Bol jednou z najvýraznejších osobností svetovej rockovej hudby druhej polovice 20. storočia. Do skupiny prišiel v lete 1969, on jej vymyslel názov Queen a 19. februára 1971 už vystupovali oficiálne ako Queen v Londýnskej hale Hornsey Town.

Spolu s Queen nahral Mercury 15 albumov, ten posledný Made In Heaven vyšiel až po jeho smrti v novembri 1995. Venoval sa aj sólovým projektom, v máji 1987 sa do hitparády dostala jeho verzia skladby Great Pretender.

Vydal dva sólové albumy, Mr. Bad Guy v apríli 1985 a Barcelona v októbri 1988. Slávna cesta štvorice Queen skončila 24. novembra 1991, keď spevák zomrel v Londýne. Za 45 rokov svojho života toho však prežil veľa a jeho hity si ľudia pamätajú dodnes.

Vyhlásenie deň pred smrťou

Deň pred smrťou vydal spolu so svojim manažérom prehlásenie: „Po neustálych špekuláciách novín v priebehu posledných dvoch týždňov potvrdzujem, že som mal pozitívny test na vírus HIV a trpím chorobou AIDS. Až doteraz som považoval za správne túto informáciu nezverejňovať, aby som chránil súkromie ľudí v mojom okolí."

Spevák urobil výnimku a poodhalil svoje súkromie. „Teraz prišiel čas, aby sa moji priatelia a fanúšikovia dozvedeli pravdu. Dúfam, že sa všetci pripoja ku mne, mojim lekárom a ľuďom, ktorí na celom svete bojujú proti tejto strašnej chorobe. Moje súkromie bolo pre mňa vždy to najdôležitejšie a som známy tým, že som poskytoval veľmi málo rozhovorov. Prosím teda o pochopenie, že sa tento prístup nebude meniť," povedala hviezda.

Milovaná mama

Práve matka Frontmana britskej skupiny Jer Bulsarová bola tá, ktorá nadšene sledovala kroky skupiny a vždy sa na nich išla pozrieť, keď hrali niekde v blízkosti. Brianovi Mayovi zo skupiny Queen prirástla k srdcu.

„Keď sme ju navštívili v neskorších rokoch, vždy mala pre nás nachystanú šálku čaju. Vždy sme mohli hovoriť o Freddiem bez rozpakov, s pocitom, že nie je ďaleko," prezradil o nej Brian. Práve Freddieho mama bola po jeho smrti akýmsi spojítkom medzi nim a kapelou. Minulú nedeľu však zomrela vo veku 94 rokov, štvrťstoročie po smrti svojho slávneho syna.

Zdroj: Profimedia

Toto ste zrejme o Freddiem Mercurym nevedeli

1. Znak skupiny Queen navrhol sám Freddie a pravdepodobne sa do toho pustil bez akejkoľvek pomoci, pretože v Londýne študoval umenie a grafický dizajn.

2. Istú dobu vlastnil desať mačiek, dokonca im venoval album a skladbu s názvom Mr. Bad Guy.

3. Hoci sa narodil v Zanzibare, v hlasovaní o najslávnejších Angličanov podľa BBC sa dostal na 59. miesto.

4. Jeho rodné meno bolo Farrokh Bulsara, ale už na strednej škole si začal hovoriť Freddie a legálne sa premenoval až v začiatkoch skupiny Queen.

5. Mal rozsah až štyri oktávy, pričom väčšina jeho piesní spadá do rozsahu tenoristu.

6. Napriek jeho extravagantným a energickým vystúpeniam bol v súkromí introvert, ťažko nadväzoval komunikáciu a vyhýbal sa médiám.

7. Svoj výrazný predkus si nechcel dať nikdy narovnať a obhajoval si to tým, že prečo by to mal robiť, keď ma zdravé zuby.

8. Jednu z najúspešnejších piesní Bohemian Rhapsody rádiá spočiatku odmietli hrať, pretože bola vraj nekonečne dlhá a štýlovo úplne mimo. Keď sa Freddieho pýtali na význam tejto piesne, povedal, že nemá žiaden význam a je to len rýmujúci sa nezmysel.

9. Skladbu Crazy Little Thing Called Love napísal vo vani. Do kúpelne si vraj dal priniesť klavír, aby ju mohol rovno aj zložiť.

10. Jeho posledné vystúpenie s Queen bolo 9. augusta 1986 v Knebworth Park v Anglicku a zúčastnilo sa ho 160-tisíc ľudí.

11. Po tom, ako sa rozišiel so svojou dlhoročnou priateľkou Mary Austin, si uvedomil, že ho viac priťahujú muži. Po svojej smrti jej však zanechal väčšinu svojich peňazí, majetku a licenčných práv.

12. Mary Austin sa vydala a porodila syna, Freddie sa stal jeho krstným otcom a staral sa o neho.

13. Spevák bol známy tým, že spieval do mikrofónu s časťou stojanu. Vzniklo to však náhodou a nebol to žiaden premyslený imidž. Pri jednom vystúpení v začiatkoch kapely sa mu zlomil stojan. Namiesto toho aby ho vymenil, pokračoval vo vystúpení a následne sa mikrofón s časťou stojanu stal neodmysliteľnou súčasťou ich vystúpení.

14. Zomrel 24 hodín po tom, ako podal vyhlásenie, že trpí chorobou AIDS.

15. Popol podľa závetu dostala Mary Austin, ktorá ho rozsypala na neznáme miesto. To však nikdy nikomu neprezradila.

BRATISLAVA/TASR,js

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti