Smrteľná nehoda princeznej Diany. Odhalili nového vinníka tragédie

Auto, v ktorom sa viezla princezná.
Zdroj: Profimedia.sk

Správy zverejnili francúzske médiá.

Smrť obľúbenej princeznej Diany zasiahla celý svet. Jej rodina, najmä princ William a princ Harry, sa so stratou mamy dodnes len veľmi ťažko spamätávajú. Oficiálnou príčinou jej smrti je nezvládnutá rýchlosť vodiča, ktorý bol vraj pod vplyvom alkoholu. Francúzske médiá po 20 rokoch však zverejnili informáciu, že na vine mohol byť aj samotný mercedes, v ktorom sa viezla, píše denník

Podľa televízie French TV bolo auto v čase nehody 31. augusta 1997 vo veľmi zlom technickom stave, nazvali ho dokonca nebezpečným vrakom. Dva mesiace pred tragédiou sa zistilo, že vozidlo "nesedí dobre na ceste", ak ide rýchlosťou viac ako 60 km/h.

Mercedes-Benz S280 poskytoval parížsky hotel Ritz a jeho vlastníkom bola spoločnosť Etoile Limousines. Fotograf Pascal Rostain v utorok pre francúzsku rozhlasovú stanicu povedal, že auto bolo dokonca kradnuté. "Ten automobil bol vrak. Predtým bol búraný a niekoľkokrát sa prevrátil," povedal.

Zdroj: Profimedia.sk

Dva mesiace pred nehodou upozornili manažéra hotela, ktorý vlastnil Mohamed al-Fayed (otec Dianinho milenca Dodiho Fayeda), že auta sa treba zbaviť. On to ale ignoroval. Vodič Karim sa vyjadril, že vozidlo nebolo spoľahlivé a báli sa ho riadiť pri akejkoľvek rýchlosti.

Oficiálnou príčinou smrti princeznej Diany je vysoká rýchlosť, ktorú nezvládol vodič, údajne pod vplyvom alkoholu, Henri Paul. Diana s priateľom Dodim Fayedom utekali pred paparazzmi. Nehodu prežil len ochrankár Trevor Rees-Jones.

Zdroj: Profimedia.sk

Čo sa presne stalo

Princezná Diana opustila neskoro v noci 30. augusta 1997 so svojím milencom Dodim Al-Fayedom hotel Ritz v Palace Vendome v Paríži a snažila sa uniknúť deviatim francúzskym novinárom, ktorí ich prenasledovali. Krátko po polnoci 31. augusta ich auto vošlo do tunela neďaleko Place de l´Alma.

Údajne opitý vodič Henri Paul šiel pri úteku pred novinármi rýchlosťou 95-110 km/h, čím prekročil povolenú rýchlosť. Autom narazil do steny na pravej strane, odrazil sa a čelne narazil do piliera, ktorý podopieral stenu tunela.

Dodi a vodič boli na mieste nehody mŕtvi. Diana bola uväznená pod troskami auta. Po tom, čo ju záchranári stabilizovali a odviezli do nemocnice, sa zistilo, že jej zranenia sú príliš rozsiahle. Jej srdce bola premiestnené z ľavej na pravú stranu s rozrezanou pľúcnou tepnou. Aj napriek operácii lekári konštatovali jej smrť.

PARÍŽ/zv

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Francúzsko

Dôležité udalosti