Šoubiz

Je to oficiálne! Auto s Paulom Walkerom narazilo do stromu v 150 km rýchlosti

Z luxusného vozidla ostal len vrak!
Zdroj: SITA

Nehodu spôsobila skutočne vysoká rýchlosť a nie mechanická porucha.

Tragickú nehodu, pri ktorej 30. novembra 2013 zahynuli americký herec Paul Walker a jeho kamarát a obchodný partner Roger Rodas, spôsobila podľa vyšetrovateľov skutočne vysoká rýchlosť a nie mechanická porucha, ako naznačovali blízki oboch mužov. Športové vozidlo vraj narazilo do stĺpa pouličného osvetlenia rýchlosťou vyše 150 kilometrov za hodinu. Agentúru AP o tom informovali zástupcovia losangeleského úradu šerifa a kalifornskej diaľničnej polície.

Zdroj: SITA

AP pritom už v decembri informovala, že vyšetrovanie na automobile neodhalilo žiadne poruchy a vylúčilo tiež prekážky na ceste. Výrobca automobilu Porsche, ktorý Rodas šoféroval, následne poslal do Kalifornie svojich inžinierov, aby vrak tiež preskúmali. Oni ale takisto nenašli problémy s elektronikou, brzdami, palivovým systémom, riadením ani ďalšími systémami automobilu.

"Výsledky vyšetrovania ukázali, že podľa dostupných dôkazov spôsobila túto nehodu jazda rýchlosťou, ktorá bola príliš vysoká pre podmienky danej komunikácie. Stojíme za naším vozidlom i vyšetrovaním," uviedli v písomnom vyhlásení zástupcovia automobilky. 

Zdroj: Profimedia.sk

Rodas šiel podľa vyšetrovateľov v momente, keď stratil nad autom kontrolu, rýchlosťou 130 až 151 kilometrov za hodinu, pričom sa nachádzal v zóne, kde je povolená maximálna rýchlosť 45 míľ za hodinu, teda zhruba 72 kilometrov za hodinu. Rýchlosť vyšetrovatelia vypočítali na základe brzdnej dráhy, ktorú na mieste zanechala jedna z pneumatík.

Na automobile, ktorý mal najazdených zhruba 5 364 kilometrov, však našli viacero technických nedostatkov. Pôvodný výfukový systém mal upravený tak, aby mohol jazdiť rýchlejšie. Ľavá predná a pravá zadná pneumatika mali deväť rokov, pričom výrobca odporúča, aby ich majiteľ každé štyri roky menil. Dôsledkom veku a opotrebovania tak neboli dostatočne bezpečné. Nadmerne opotrebovaný bol aj kotúč ľavej zadnej brzdy, to však k nehode neprispelo. 

Zdroj: Profimedia.sk

Walker a Rodas sa v deň tragédie zúčastnili na charitatívnej akcii usporiadanej v priestoroch ich spoločného obchodu s autami Always Evolving. Po jej skončení sa išli spolu previezť, pri návrate však približne 460 metrov od obchodu havarovali. Rodas stratil kontrolu nad vozidlom, ktoré narazilo do stĺpa pouličného osvetlenia a do stromu a začalo horieť.

USA/ SITA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.