Videozáznam zo svadby princa Charlesa a lady Diany ako ste ho ešte nevideli

Svadba princa Charlesa a princeznej Diany
Zdroj: YouTube/AP Archive

Tlačová agentúra Associated Press zreštaurovala videozáznam pri príležitosti nadchádzajúceho 20. výročia Dianinej smrti.

Tlačová agentúra Associated Press zreštaurovala a na internetovom serveri YouTube sprístupnila videozáznam zo svadby princa Charlesa s lady Dianou Spencerovou. Spravila tak pri príležitosti nadchádzajúceho 20. výročia Dianinej smrti.

Dovedna 25-minútový záznam získala AP ešte v roku 2016 z archívu britskej spoločnosti British Movietone. Tá totiž ako jediná zaznamenala svadbu prominentného páru z 29. júla 1981 na kvalitný 35-milimetrový film, vďaka čomu sa dal záznam dobre zreštaurovať.

"Zreštaurovaný film v 4K rozlíšení je jednoducho úchvatný a na míle vzdialený verziám z kaziet v 80. rokoch, ktoré poznáme," povedala Alwyn Lindseyová, zástupkyňa riaditeľa AP pre predaj v Európe, na Blízkom východe a Afrike.

Manželstvo Charlesa s Dianou sprevádzali problémy. Dvojica žila odlúčene od roku 1992 a v auguste 1996 sa rozviedla. Verejnosťou mimoriadne obľúbená princezná zahynula o rok neskôr - 31. augusta 1997 - pri automobilovej nehode v Paríži spoločne so svojím posledným partnerom Dodim al Fayedom.

Zdroj: YouTube/AP Archive

LONDÝN/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Princ Charles

Dôležité udalosti