Uplynulo presne 20 rokov od smrti princeznej Diany: Slová lekára trhajú srdce

Tajomstvo odhalené! Hrob princeznej Diany je prázdny
Zdroj: Profimedia.sk

Frédéric Mailliez si všetky udalosti z toho dňa vybavuje, akoby sa to stalo iba včera.

Práve dnes (31. augusta) uplynulo 20 rokov od smrti milovanej britskej princeznej. Lekár, ktorý sa ako prvý ocitol na mieste nešťastia, si všetky udalosti z toho dňa vybavuje, akoby sa to stalo iba včera.

Zasahoval ako prvý pri autonehode, pri ktorej zomrela princezná Diana. Tvrdí, že bola nažive, slabá, plakala a on sa nazdával, že prežije. Lekár, ktorý sa na mieste ocitol, len náhodou vraj spočiatku netušil, že zranená žena je slávna princezná.

Zdroj: TV Markíza

 „Sedel som v aute, šoféroval, vošiel do Alma tunelu hneď po nehode. Všade bol dym, okolo auta nikto nebol, takže som zastavil a vybehol som naproti. V Mercedese boli štyria ľudia – dvaja naľavo nijako nereagovali a ja som vedel, že už pre nich nemôžem nič urobiť. Dvaja napravo boli stále nažive. Reagovali, no ich zranenia boli očividne vážne,“ hovorí Frédéric Mailliez.

Spočiatku vraj vôbec netušil, že žena, o ktorej život bojuje, je princezná Diana. „Plne som sa koncentroval na záchranu a nie na to, kto sú tí ľudia. Po chvíli všade cvakali blesky, všetci naokolo fotografovali a ja som sa čudoval, prečo je tam toľko novinárov. Odpoveď na túto otázku som dostal až ráno, keď som si zapol televíziu,“ tvrdí Mailliez.

Na novinárov, ktorí namiesto pomoci zaznamenávali posledné minúty života princeznej, majú do dnešného dňa ťažké srdce aj princovia William a Harry.

„Mala vážne zranenia hlavy, no bola stále nažive na zadnom sedadle. Ľudia, ktorí tú nehodu spôsobili, jej nijako nepomohli, namiesto toho ju fotografovali, ako zomiera,“ hovorí princ Harry.

Aj prítomný lekár sa neraz pýtal sám seba, či urobil všetko, čo mal a či mohol pre Dianu spraviť viac.

„Premietal som si všetky svoje kroky znova a znova. Radil som sa aj s mnohými lekármi, no už viem, že som nemohol urobiť viac. Nemal som žiadne lekárske prístroje, bol som mimo služby, mal som iba holé ruky,“ vysvetľuje Mailliez. 

Nehodu napokon prežil len osobný strážca. Okrem Diany zahynul šofér a jej priateľ – egyptský milionár Dodi Al Fayed. Miesto nešťastia dodnes navštevujú turisti z celého sveta, nechávajú tam kvety, sviečky či odkazy pre princeznú.

„Práve začínala nový život, vyzerala šťastná a zrazu zomrela počas nejakej hlúpej nehody. Bol som pri jej posledných minútach života, moje slová boli zrejme posledné, ktoré počula. Neverím na osud, no zrejme bolo dobré, že som tam vtedy v noci bol,“ dodáva lekár.

Pozrite si reportáž Simony Mikušovej.


LONDÝN/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Výročie

Dôležité udalosti