Chuck Norris tvrdí, že mu v nemocnici otrávili manželku. Varuje ľudí pred touto látkou

LOGA KOLEKCII-4 copy.jpg
Zdroj: Profimedia.sk

Norrisovci požadujú od spoločností odškodné vo výške 10 miliónov dolárov za to, že nevarovali pred možnými rizikami.

Herec a majster bojových umení Chuck Norris žaluje niekoľko farmaceutických spoločností. Viní ich z toho, že otrávili jeho manželku. Tá vážne ochorela potom, ako pred niekoľkými rokmi absolvovala magnetickú rezonanciu. Herec a jeho partnerka tvrdia, že kontrastné látky, ktoré sa podávajú pacientom pred MRI, sú jedovaté.

Počas súdneho pojednávania, ktoré sa uskutočnili minulý týždeň v San Franciscu, Chuck a Gena Norrisovci povedali, že práve kontrastná látka gadolín Gene spôsobila veľké záchvaty bolesti a pocity pálenia v celom tele, z čoho má hercova žena dlhodobé následky. Informuje Washington Post.

Norrisovci požadujú od spoločností odškodné vo výške 10 miliónov dolárov za to, že nevarovali pred možnými rizikami.

"V posledných rokoch som sa zameral najmä na Genino zdravie. Teraz spoločne pracujeme na tom, aby sme informovali o nebezpečenstve kontrastných látok pri magnetickej rezonancii," povedal Chuck v oficiálnom vyhlásení.

Norrisovcov zastupuje právnik Todd Walburg a tvrdí, že takýchto prípadov existuje viac a podávajú tak žalobu na výrobcov kontrastných látok používaných pri MRI.

Genu Norrisovú najskôr testovali na reumatoidnú artritídu, ale ukázalo sa, že to nie je jej problém. Herec a jeho manželka argumentujú, že po niekoľkých vyšetreniach MRI začala Gena pociťovať bolesť po celom tele, trápila ju necitlivosť a brnenie. Utrpela poškodenie obličiek a mala aj problém s dýchaním. Dodali, že ak by vedeli o takýchto rizikách, kontrastnú látku by odmietli.

Kontrastné látky založené na gadolíne použili lekári na diagnostiku a liečbu pri viac ako 300 miliónoch pacientoch na celom svete. Tieto chemikálie zvyšujú viditeľnosť orgánov, krvných ciev a ďalších tkanív v tele počas testov a pomáhajú lekárom vnímať abnormality, ako sú napríklad nádory.

Sú kontrastné látky pre pacienta nebezpečné?

Výskum ukázal, že kontrastné látky na báze gadolínia sa môžu uchovávať v mozgu a iných telesných tkanivách. V roku 2006 sa zistilo, že niektorí pacienti s ťažkým ochorením obličiek majú ložiská v spojivových tkanivách, čo vedie k zriedkavému, ale závažnému ochoreniu známemu ako nefrogénna systémová fibróza.

Konstrastné látky schválila FDA v 80. rokoch. V máji tohto roka uviedla, že nenašli žiadny dôkaz o tom, že takéto ložiská v mozgu spôsobujú zdravotné problémy.

V septembri sa zišiel poradný výbor, ktorý vypočul lekárov, odborníkov, advokátov pacientov a farmaceutických spoločností. Na výbore schválili, aby sa zmenili spôsob varovania a upozornenia pacientov na etiketách kontrastných látok založených na gadolíne.USA/ nt

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Chuck Norris

Dôležité udalosti