Šoubiz

Viva Musica! festival odhaluje ďalšie mená

viva.jpg

Korben Dallas Symphony, nemý film Upír Nosferatu a fenomenálny zjav Xavier Sabata.

To sú tri z koncertov Viva Musica! festivalu, ktorý sa každoročne koná v historickom centre Bratislavy a tento rok oslávi svoje 10. výročie. (21.6. - 28.6. 2013).


Kontratenorista Xavier Sabata je výnimočným zjavom s výnimočným hlasom

„Projekt Xavier Sabata & Il pomo d'oro projekt patrí k tomu najinteligentnejšiemu a najpozoruhodnejšiemu, čo sa v hudobnom svete za posledné roky zrodilo." (Guardian)

Španielsky kontratenorista Xavier Sabata vo svojom projekte Händel: Bad Guys odhaľuje svet záporných postáv v Händlových operách a presviedča nás o tom, že baroková opera nemusí byť len o vznešených antických ideáloch. Vďaka svojmu výnimočnému hlasu stvárňuje postavy bezočivých pokrytcov, zlomyseľných tyranov či dokonca obyčajných hlupákov s absolútnym nadhľadom a ľahkosťou.

Xavier Sabata pochádza z Barcelony a má za sebou hosťovania na tých najprestížnejších svetových operných a koncertných pódiách. Do Bratislavy príde po prvýkrát so súborom Il pomo d'oro pod vedením huslistu a dirigenta Riccarda Minasiho, ktorý sa špecializuje na tzv. historicky poučenú interpretáciu starej hudby na dobových nástrojoch.

Händel: Bad Guys, 25. jún, Stará tržnica


Každý ho pozná, ale málokto ho v súčasnosti naozaj videl. Reč je o klasickom nemeckom nemom filme Upír Nosferatu (Nosferatu, eine Symphonie des Grauens; r. F. W. Murnau, 1922), ktorý už takmer storočie desí obecenstvo na celom svete.

Keď sa nemecký expresionista Friedrich Wilhelm Murnau rozhodol natočiť adaptáciu slávneho románu Brama Stokera Dracula netušil, že vytvorí nadčasové dielo, ktoré budú filmoví vedci študovať ešte dlho po jeho smrti, a ktoré položí základy filmového hororu.

V rámci Viva Musica! festivalu bude uvedený Murnauov film s autorskou hudbou slovenského skladateľa Vladislava „Slnka" Šarišského, laureáta prestížnej Medzinárodnej súťaže Sergeja Prokofieva v Petrohrade a držiteľa Ceny pre mladého tvorcu udeľovanej Nadáciou Tatra banky.

Večer sa začne o 22:00 v Starej Tržnici a bude pokračovať projekciou hororových filmov v Gorila.sk Urban Space až do svitania.

  1. jún, Stará tržnica

Underground goes classic

Korben Dallas Symphony

Výnimočný objav slovenskej hudobnej scény v sprievode 30- členného orchestra predstaví to najlepšie z ich tvorby, v aranžmánoch Sláva Solovica, pod taktovkou Braňa Kostku.

Korben Dallas minulý rok pokrstil svoj druhý album Karnevalová vrana. Kapela v tomto roku získala tri sošky Radio_Head Award za album roka, pre najlepšiu koncertnú kapelu a za singel roka. V éteri bodujú hity Otec, Zlatý jeleň a Beh a po rokoch v hudobnom podzemí sa Korben Dallas stáva mienkotvornou kapelou.


Skupinu založili spevák a gitarista Juraj Benetin a basgitarista Lukáš Fila po rozpade skupiny Appendix, v ktorej spolu hrali trinásť rokov. Bubeníkom sa po dlhom hľadaní stal Ozo Guttler zo skupiny Tu v Dome. Kapela debutovala živým albumom Pekné cesty v roku 2011 a má za sebou okrem hrania v rámci niekoľkých hudobných festivalov aj spoločné koncerty s americkou pesničkárkou Jess Klein, spoluprácu s Ľubom Petruškom z Chiki liki tu-a, ktorý v tento večer tiež bude účinkovať, či s Andrejom Šebanom.

S orchestrom však Korben Dallas ešte nikdy nehral. 1.júna ich budete mať možnosť vidieť a počuť v exkluzívnej premiére po prvýkrát na Viva Musica! festivale s Starej Tržnici.

Viva Musica! festival 2013: BRATISLAVA/ TS

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.