Stretli sme sa s hviezdou veľkofilmu Vykúpenie z väznice Shawshank

Vykúpenie z väznice Shawshank (1994) - Tim Robbins a Morgan Freeman
Zdroj: Profimedia.sk

Oscarový herec je najväčšou hviezdou 53. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Karlove Vary.

Najväčšou hviezdou 53. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Karlove Vary je nepochybne americký herec, režisér, scenárista, producent a hudobník Tim Robbins, ktorý si z rúk prezidenta festivalu Jiřího Bartošku prevzal na piatkovom slávnostnom otváracom ceremoniáli Kryštálový glóbus za mimoriadny umelecký prínos do svetovej kinematografie.

Päťdesiatdeväťročná hviezda veľkofilmu Vykúpenie z väznice Shawshank prišla do Karlových Varov v sprievode svojej partnerky Gratiely Brancusi.

Zdroj: Profimedia.sk

Po tom, čo si oscarový herec prevzal významné ocenenie, ho všetci v sále obdarili búrlivým potleskom.

„Je to pre mňa pocta, že tu môžem byť. A to nielen s vami všetkými v tejto sále, ale aj na takej malej oslave života a kariéry Miloša Formana,“ povedal Tim Robbins na začiatku svojej reči. S oscarovým česko-americkým režisérom sa stretol a mali dokonca nakrúcať film, zo spolupráce ale nakoniec zišlo.

Zdroj: Film Servis Festival Karlovy Vary

Hneď v sobotu uviedol Tim Robbins vo Veľkej sále hotela Thermal film Bob Roberts. Potom nasledovala tlačová konferencia s novinármi, na ktorej bez problémov odpovedal na všetky otázky novinárov.

Ešte v ten večer uviedol v Letnom kine snímku Vykúpenie z väznice Shawshank, ktorá je dlhodobo v hodnotení filmových kritikov a v rebríčkoch zaradený medzi najlepšími filmami všetkých dôb.

Zdroj: Film Servis Festival Karlovy Vary

Na tohtoročnom festivale v Karlových Varoch sa predvedie aj ako hudobník. V stredu 4. júla vystúpi v Mestskom divadle v Karlových Varoch na špeciálnom koncerte so svojou hudobnou skupinou Tim Robbins and The Rogues Gallery Band.


Filmografia Tima ROBBINSA

Tim Robbins mal vďaka rodinnému zázemiu blízko k umeleckému prostrediu.

Hereckú kariéru začal v newyorských divadlách a po štúdiách pokračoval ako herec a režisér v experimentálnom divadelnom súbore The Actor's Gang, ktorý pod jeho umeleckým vedením získal nielen divácky ohlas, ale viac než stovku kritických ocenení.

Po menších filmových a televíznych rolách na seba upozornil vo filme Bull Durham (1988) režiséra Rona Sheltona. O jeho talente sa diváci mali možnost presvedčiť v dráme Jakubov rebrík (Jacob's Ladder, 1990).

Kľúčový moment v jeho hereckej kariére zohrala spolupráca s režisérom Robertom Altmanom. Za hlavnú úlohu vo filme Hráč (The Player, 1992) získal cenu za najlepšieho herca na MFF v Cannes a tiež Zlatý glóbus.

Tim Robbins vzápätí preukázal, že je všestrannou autorskou osobnosťou, keď režijne debutoval politickou satirou podľa vlastného scenára Bob Roberts (1992). Okrem stvárnenia hlavnej postavy sa spolu s bratom Davidom podieľal aj na hudbe a niekoľko piesní dokonca sám spieva.

Spoluprácu s Robertom Altmanom si onedlho zopakoval na filme Krátke strihy (Short Cuts, 1993). Bohaté herecké obsadenie snímky získalo spoločne mimoriadny Zlatý glóbus a tiež Volpiho pohár na MFF v Benátkach.

Nasledovala spolupráca s bratmi Coenovými na čiernej komédii Záskok (The Hudsucker Proxy, 1994) znovu s Robertom Altmanom na komédii zo sveta módy Prêt-à-Porter (1994), ale predovšetkým s Frankom Darabontom na filme Vykúpenie z väznice Shawshank (The Shawshank Redemption, 1994), ktorý bol nominovaný na sedem Oscarov.

Úspešne sa vrátil aj k svojej režisérskej a scenáristickej tvorbe. Film Mŕtvy muž prichádza (Dead Man Walking, 1996) mu vyniesol nomináciu na Oscara za réžiu a Susan Sarandon Oscara za najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe.

Téma vzťahu umelca a spoločnosti v inom dobovom ukotvení tiež spracováva vo svojej ďalšej autorskej snímke Craddle Will Rock (1999), ktorý mal premiéru na MFF v Cannes. Tak ako v prípade filmu Mŕtvy muž prichádza aj v tejto snímke je producentom Tim a pod hudbou je podpísaný jeho brat David.

Po romantickej komédii Stephena Frearsa Sex, dievčatá, čokoľvek (High Fidelity, 2000) a bizarnej veselohre Michela Gondryho podľa scenára Charlieho Kaufmana Zlez zo stromu (Human Nature, 2001) vytvára jednu zo svojich najúspešnejších postáv v kriminálnej dráme Clinta Eastwooda Tajomná rieka (Mystic River, 2003). Tim Robbins a Sean Penn získali za svoje výkony Oscara a Zlatý glóbus.

Medzi najnovšie roly Tima Robbinsa patrí film Marjorie Prime (2017) a seriály The Brink (2015) a Here and Now (2018).

KARLOVE VARY/markiza.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti