Opustila nás kráľovná romantiky. Zomrela Rosamunde Pilcherová

Alice Bendová ako Jarmila Cloumalová
Zdroj: Profimedia.sk

Legendárna spisovateľka dostala mozgovú mŕtvicu.

Vo veku 94 rokov zomrela autorka celosvetovej bestsellerovej ságy Hľadači mušlí (The Shell Seekers) Rosamunde Pilcher. Informuje o tom portál The Guardian . Smutnú správu potvrdil jej syn Robin Pilcher, taktiež spisovateľ.

"Jej stav bol veľmi dobrý až do Vianoc. V novom roku ju trápila bronchitída, ale čakali sme, že sa dá dokopy tak ako aj predtým. V nedeľu večer ale utrpela mozgovú príhodu a už sa neprebrala z bezvedomia," povedal Robin.

Svoju mamu opísal ako úžasnú a pomerne alternatívne mysliacu matku. "Myslím, že by sa jej páčil aj opis bohémska, pretože sa dotkla a ovplyvnila životy mnohých vekových kategórií nielen prostredníctvom písania, ale aj osobných priateľstiev," dodal.

Rosamunde Pilcher sa narodila v roku 1924 v Lelante, v Cornwalle. Na začiatku kariéry publikovala aj pod pseudonymom Jane Fraser. Aktívnu spisovateľskú kariéru ukončila v roku 2000.

Prvú knihu vydala v roku 1949 ako Jane Fraser. Pod týmto menom jej vyšlo ďalších desať románov. V roku 1955 začala písať aj pod svojím skutočným menom - román Secret to Tell. V roku 1965 už písala len pod svojím menom.

Rosamunde sa preslávila románmi, ktoré boli zväčša situované do idylického škótskeho alebo cornwallského prostredia. Vychádzali jej aj poviedky v časopisoch pre ženy.

Medzi jej najznámejšie diela patrí román Hľadači mušlí, ktorý vyšiel v roku 1988. Jej diela sú vďaka televíznym adaptáciám ZDF veľmi obľúbené v Nemecku, ale aj u nás na Slovensku. Vidieť ste ich mohli na obrazovkách televízie DOMA.

V roku 2002 jej kráľovná Alžbeta II. udelila Rad britského impéria.

Obľúbenú Rosamunde Pilcher si v televízii Doma pripomenieme v piatok večer od 20:30 dvoma jej filmami - Argentínske tango a Pekný pár.


BRATISLAVA/nt

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti