Zomrel známy spisovateľ Dušan Mitana (†72)

Komisár NHL Bill Daly (vľavo) odovzdáva kapitánovi St. Louis Alexovi Pietrangelovi trofej Clarence S. Campbella.
Zdroj: TASR

Podľa záchranárov utrpel zranenia nezlúčiteľné so životom.

Zomrel slovenský spisovateľ, scenárista a dramatik Dušan Mitana. Podľa záchranárov utrpel zranenia nezlúčiteľné so životom a lekár musel konštatovať smrť.

Úprimnú sústrasť rodine zosnulého spisovateľa vyjadril na sociálnej sieti aj prezident Andrej Kiska, ktorý mu udelil za celoživotné dielo tento rok v januári Rad Ľudovíta Štúra I. triedy.

Zdroj: Facebook/Andrej Kiska

Dušan Mitana sa narodil 9. decembra 1946 v obci Moravské Lieskové v robotníckej rodine. Vzdelanie získaval v Moravskom Lieskovom a v Novom Meste nad Váhom, kde v roku 1964 zmaturoval na Strednej všeobecnovzdelávacej škole.

Po ukončení vzdelávania pracoval ako robotník, a neskôr pokračoval v roku 1965 v štúdiu na filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave odbor novinárstvo, no po roku štúdium ukončil a odišiel pracovať do redakcie časopisu Mladá tvorba.

V rokoch 1967 - 1972 opäť študoval, tentokrát filmovú a televíznu dramaturgiu na VŠMU v Bratislave. V rokoch 1973 - 1974 bol redaktorom časopisu Romboid a od roku 1975 sa profesionálne venuje literárnej tvorbe. Žije v Bratislave.

Svoje prvé literárne diela uverejňoval v časopise Mladá tvorba a neskôr i v časopisoch Slovenské pohľady a Romboid. Knižný debut mu vyšiel až v roku 1970, kedy mu vyšla prvá zbierka poviedok. Už na začiatku tvorby sa prejavil ako nadaný rozprávač. Vo svojich dielach zobrazuje grotesknosť životných situácií, ale ľudskú existenciu ako absurditu a život ako sled náhod a tajomnosti, plynulo prelína racionálne s fantazijným, normálne s patologickým či všedné s bizarným, čím vytvára i zo všedných príbehov pútavé čítanie s často neočakávanými zvratmi a závermi.

Medzi jeho najznámejšie diela patria zbierka poviedok Psie dni, novela Patagónia, kniha poviedok Nočné správy alebo diela Na prahu či Hľadanie strateného autora.

BRATISLAVA/jh

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Úmrtie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.