Politika do športu nepatrí, doplatil na to tréner Čiernej Hory

Podozrivý muž v rukách polície v Brezne.
Zdroj: TASR/AP

Bojkotoval zápas s Kosovom, následne ho vyhodili.

Viac ako samotný piatkový súboj A-skupiny kvalifikácie futbalových ME 2020 v Podgorici medzi Čiernou Horou a Kosovom (1:1) upútali udalosti mimo ihriska.

Dvaja hráči domácich Filip Stojkovič a Marko Ivanič spoločne s trénerom Ljubišom Tumbakovičom predviedli, prečo politika nepatrí do športu. Všetci traja sú etnickí Srbi a tesne pred úvodným výkopom sa rozhodli, že sa na kvalifikačnom zápase nezúčastnia.

Podľa kosovského portálu Gazetta Express podľahli tlaku srbských médií, ktoré ich nazvali zradcami. Tumbakovič však na svoje rozhodnutie doplatil, keď s ním Futbalový zväz Čiernej Hory (FSGC) hneď po zápase ukončil zmluvu.  "Zhodli sme sa jednomyseľne. Tréner hrubo porušil svoje povinnosti a jeho správanie nebolo profesionálne," uviedol FSGC v stanovisku.

Lepšie dopadli hráči, ktorých FSGC omilostil a dal druhú šancu, píše Gazetta Express. "Je nám ľúto, akému tlaku museli čeliť Stojkovič a Ivanič. Nešportové záležitosti tentokrát zvíťazili nad futbalom," vyhlásil FSGC.

Ľahké to nemal ani kapitán Čiernej Hory Fatos Bečira

Ten má kosovsko-albánsky pôvod a ani jeho neobišli nenávistné prejavy. "Dostal som mnoho urážlivých odkazov, ale nič si z toho nerobím. Pochádzajú od jednoduchých ľudí, ktorí nič neznamenajú, vôbec ma to nerozhodilo. Naopak, ďakujem kosovským médiám aj fanúšikom, ktorí boli ku mne korektní," povedal 31-ročný útočník.

Čiernohorci sa okrem politiky museli vyrovnať aj s absenciou fanúšikov. UEFA im totiž na piatkový zápas uzavrela štadión za rasistické pokriky v úvodnom kvalifikačnom dueli s Anglickom. Kosovčania situáciu využili a vybojovali bod za remízu 1:1.

Hostia pričom viedli 24. minúty, keď sa presadil stredopoliar Werderu Brémy Milot Rashica. Kosovo potvrdilo svoju formu, keď neprehralo v štrnástom medzištátnom stretnutí za sebou. Podľa stávkarského portálu Bet365 je v tomto smere najlepším tímom v Európe.

"Ukázali, že majú dobré mužstvo. Mali sme šťastie, že sme sa dokázali zomknúť a aspoň remizovať," uznal kvalitu súper autor vyrovnávajúceho zásahu Stefan Mugoša.

PODGORICA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Futbal

Dôležité udalosti