Hral za St. Louis, fandil Bostonu. Handzuš zložil dokaličenému Chárovi obrovskú poklonu

Michal Handzuš
Zdroj: TASR

Podobne ako Chára aj on odohral finále s veľkými zraneniami.

Slovenskí hokejisti Jaroslav Halák a Zdeno Chára slávny Stanleyho pohár na Slovensko tento rok neprivezú. Boston totiž nezvládol rozhodujúci siedmy finálový zápas a na domácom ľade podľahol St. Louis 1:4.

V klube z mesta pri rieke Mississippi pôsobil aj dlhoročný slovenský reprezentant Michal Handzuš. Člen zlatej generácie si obliekal modrobiely dres na prelome tisícročí, v tom čase vytvoril údernú útočnú formáciu s Ľubošom Bartečkom a nebohým Pavlom Demitrom.

Aj preto nás prekvapila informácia na začiatku nášho rozhovoru. „Držal som palce Bostonu, našim chalanom. Boli veľmi blízko ale, žiaľ, nedosiahli to, čo veľmi chceli. Mne je to ľúto za nich, lebo viem, čo do toho dali," hovorí 42-ročný rodák z Banskej Bystrice.

TIP: FOTO+VIDEO: St. Louis žije hokejom. Takto sa oslavovalo v aréne aj v uliciach

Ako hodnotí ročník pre St. Louis z celkového pohľadu? „Mali rozprávkovú sezónu. Nikomu sa ešte nepodarilo to, aby to z posledného miesta v januári dotiahli až k poháru. Museli byť mentálne veľmi silní. Na víťaznej vlne sa niesli v podstate od chvíle, kedy padli na chvost tabuľky a vydržalo im to až doteraz. Klobúk dole pred nimi, majú môj veľký rešpekt," netajil obdiv cenený špecialista na clonenie pred gólmanom súpera.

Dokážu bluesmani aj budúcu sezónu ašpirovať na titul? „Ťažko povedať. NHL je taká vyrovnaná, že každý rok môže vyhrať iné mužstvo. Samozrejme, určite budú po tomto úspechu sebavedomí. Každý rok je však v súťaži 10-15 tímov, ktoré môžu pomýšľať na pohár. Teraz sme videli situáciu, že tím, ktorý bol pred piatimi mesiacmi na dne, sa teraz raduje z prvenstva," spresnil.

Keď sme sa ho spýtali, či už stihol niekomu z klubu pogratulovať, dostali sme negatívnu odpoveď. „V St. Louis už nemám také kontakty, takže, úprimne, ani nie. Veľa vecí sa v klube od môjho pôsobenia zmenilo. Ak sa nemýlim, z mojich čias tam je doteraz len fyzioterapeut."

Na organizáciu však spomína len v dobrom. „Na St. Louis mám len tie najkrajšie spomienky, keďže som v ňom začal kariéru v NHL. Mesto je super, ľudia tu síce milujú bejzbal, keď však poviem, že je to aj hokejové mesto, myslím, že nie som ďaleko od pravdy. Celkovo je to veľmi dobré miesto na život," vyzdvihuje svoje niekdajšie pôsobisko.

TIP: "Stanley Cup tento rok do Česka nezavíta." Pozrite si ohlasy médií po finále NHL

Handzuš s Bartečkom a Demitrom vytvorili v rokoch 1999-2001 obávanú slovenskú lajnu, ktorá bavila priaznivcov St. Louis. Papierovo možno bolo mužstvo v tom čase silnejšie než to súčasné, na vrchol to však nedotiahlo.

„V jednom ročníku sme mali naozaj silné mužstvo. Vyhrali sme aj Prezidentskú trofej, mali sme na to, aby sme šli ďaleko. Napokon sme vypadli už v 1. kole. To len svedčí o tom, aké náročné je získať tú trofej. Nepozerám však na to, či ma to mrzí alebo nie. Podstatné je pre mňa to, že kde som hral a ako som hral. S tým, myslím si, že môžem byť len spokojný. V každom klube, v ktorom som bol, som chcel získať Stanley Cup. Napokon som rád, že som získal aspoň jeden. Nie vždy sa ale podarí všetko tak, ako by ste chceli," zhodnotil víťaz Stanleyho pohára s Chicagom z roku 2013.

V súčasnosti člen Komisie mládeže Slovenského zväzu ľadového hokeja na záver vyslovil veľkú poklonu kapitánovi medveďov Zdenovi Chárovi, s ktorým bol počas play off v kontakte. Podobne ako Chára, aj Handzuš hral finále so sebazaprením, keďže ho limitovali problémy s kolenom a so zápästím.

TIP: Niekedy vás takéto pády urobia silnejšími. Zdeno Chára po finále ťažko hľadal slová

„Kontaktoval som ho aj po zápase, hoci som nevedel, čo mu mám napísať. Určite je to pre neho veľké sklamanie. Koľko úsilia dal do klubu za to obdobie, čo je tam, je neuveriteľné. Preto som mu to veľmi prial. Či sa vedel aj so zraneniami stopercentne koncentrovať na zápas? Samozrejme. Je to o nastavení hlavy. Keď veľmi niečo chcete, nehľadíte naľavo či vpravo, nemáte žiadne výhovorky. Záleží len na vás, čo si pripustíte k srdcu. V tom je Zdeno mentálne veľmi silný, jeho vodcovstvo je už, takpovediac, legendárne. Viem si predstaviť, že ho to vôbec neovplyvňovalo, aj keď to určite bolo pre neho veľmi ťažké. To, čo dokázal so zlomenou čeľusťou, to dokáže len málo hráčov."

BRATISLAVA/rd

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Hokej

Dôležité udalosti