Šatan: Keď sme Hudáčka vyzvali, nech svoje slová poopraví, bolo to ešte horšie

Chrissy Teigen
Zdroj: TASR

Šatan chápe bývalých spoluhráčov, ktorí pred pomocou slovenskému hokeju dávajú prednosť dovolenkám.

Miroslav Šatan dlhodobo tvrdí, že chce slovenskému hokeju, ktorý sa ocitol v stagnácii, pomôcť. O problémoch aj o uplynulej sezóne sa minulý týždeň rozhovoril na portáli Týždeň.

Z viac než 80-minútového rozhovoru sme vybrali najzaujímavejšie pasáže.

Šatan o dôvodoch kandidatúry

Do volebného kongresu hokejového zväzu zostáva už iba osem dní a jednoznačne najväčším favoritom na post prezidenta SZĽH je Miroslav Šatan, ktorý má širokú podporu klubov, bývalých reprezentantov i terajšieho prezidenta Martina Kohúta.

„So spoluhráčmi z našej úspešnej generácie dlhé roky debatujeme, čo by sa malo urobiť inak a lepšie. V minulosti úspešní hráči starších generácií nechali veci tak, nezapojili sa a neodovzdali svoje skúsenosti. A my sme prišli k tomu, že treba pomôcť. Dva roky sa snažím svojich bývalých spoluhráčov presviedčať, aby sa zapojili. Niektorí síce radšej chodia na dovolenky, čo im nikto nemôže vyčítať, no ja by som slovenskému hokeju rád pomohol, pretože stagnuje," vysvetlil Šatan dôvody svojej kandidatúry.

O zmene herného systému

Časy, keď sme mali hokejistov, ktorí dokázali svojimi výnimočnými schopnosťami rozhodovať zápasy sú minulosť. Moderný hokej je založený na kolektívnom poňatí a prísnom dodržiavaní herného systému. Transformácia slovenského hokeja, ktorý si dá za vzor "fínsku cestu", sa rozbehla už pred vyše dvomi rokmi, no podľa Šatana zatiaľ väčšina klubov vyčkáva a váha. Postupne sa však darí presviedčať Slovákov o potrebe tejto zmeny. Najväčší podiel má podľa neho na tom príchod odborníkov ako Juukka Tiikkaja a Craig Ramsay.

"Menšie kluby to vnímajú pozitívne a majú záujem. Povedzme, že 20 percent z nich. Potom je tu ďalších 20 percent klubov, ktoré pracujú vo svojich dlhoročných cykloch, no zároveň si uvedomujú potrebu istej obmeny. Zvyšných 60 percent klubov sedí na plote a majú jednu nohu na tej strane, druhú na tej. Čakajú, čo urobia ostatní. A práve súboj o nich bude kľúčový. Najlepšou reklamou pre tento nový štýl hry boli výkony našej reprezentácie na nedávnom šampionáte," uviedol Šatan.

O Hudáčkovi a slovenskej mentalite

Šatan sa vrátil aj ku kauze svojho bývalého spoluhráča Libora Hudáčka, ktorý po zápase proti Veľkej Británii nešťastným výrokom o slovenskej mentalite v podstate znehodnotil prácu trénera Ramsaya.

„Keď som čítal tie jeho vyjadrenia, tak sa mi dvakrát pretočili oči, ale ja ho poznám, a preto viem, že on si občas neuvedomuje, aké dôsledky jeho slová môžu mať. Libor chcel len povedať, že niekedy je ťažké pre nás hrať systém, lebo my sme Slováci a začneme si robiť, čo chceme. Keď sme ho vyzvali, nech svoje slová poopraví, tak to bolo ešte horšie. Tak sme mu povedali: ‚Libor, ty len prejdi cez zónu a nezastavuj sa.' Po poslednom zápase to aj urobil. Ak by som si myslel niečo iné, tak by v tej chvíli skončil a nebol by súčasťou reprezentácie. Boli však na to rôzne názory a museli sme dokonca o jeho zotrvaní v tíme hlasovať," uviedol Šatan.

BRATISLAVA/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Hokej

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.