Beznádej a zúfalstvo: Pohľad na mladého cyklistu márne čakajúceho na servis trhá srdce

farma ep20 matko pery komplet_markiza_sk_bez_loga.mp4
Zdroj: YouTube

V pretekoch o juniorského majstra sveta sa držal v skupine favoritov, napokon bolo všetko inak.

Beznádej a zúfalstvo. Asi tak by sa dal opísať výraz v tvári mladého kolumbijského cyklistu Germána Daría Gómeza Beccera, ktorý neudržal slzy. Na svetovom šampionáte totiž prišiel o dobré umiestnenie pre neskorú pomocou od mechanikov. Tí ho nechali čakať s poškodeným kolesom pri ceste nekonečné štyri minúty. Kolumbijčania podali na UCI sťažnosť za neskorý zásah neutrálnych mechanikov.

Len 18-ročný mladík sa držal na čele pelotónu, keď sa mu uvoľnila duša na kolese. Do cieľa zostávalo už iba necelých 80 kilometrov. Mal šťastie, že nespadol, no nádej na úspech mu zarezalo dlhé čakanie na pomoc. Tá neprichádzala, a tak sa Gómez Beccera rozhodol pokračovať pešo.

Výraz na jeho tvári, keď ho míňa jedno auto s mechanikmi za druhým, hovorí za všetko:

https://www.youtube.com/watch?v=GkwzPjbxAhk


zdroj: Youtube/edgar hernando cuellar urriago

„V tom momente som bol zúfalý a bezmocný. Bol som frustrovaný a smutný, pretože som sa cítil naozaj dobre. Bol som v skupine favoritov a mohol som tam zostať," povedal Gómez Beccera po pretekoch o juniorského majstra sveta.

„Keď som začal kráčať, nad ničím som nepremýšľal. Adrenalín bol na maxime a asi som si myslel, že keď prejdem pár metrov, skrátim si tak stratu, ktorú budem musieť vykryť," cituje Kolumbijčana cyclingnews.com.

Pomoc napokon prišla, no bolo neskoro. Gómez Beccera finišoval na 60. mieste.

Dôvodov pre neskorý zásah bolo viacero. Kolumbijsky tím zdieľal servisné auto spolu s Čile a Uruguajom a v sprievodnej kolóne bolo umiestnené ako 21. vozidlo z 25. Pelotón sa v tom čase rozdelil na dve časti s viacerými skupinami jazdcov medzi nimi. Prišlo aj k niekoľkým pádom, medzi ktorými bol aj uruguajský jazdec. Komisári pretekov v tom momente zakázali autám predbiehať cyklistov a prechádzať tak z jednej skupiny do druhej.

Podľa kolumbijskeho trénera Carlosa Maria Jaramilla malo zasiahnuť neutrálne vozidlo. „UCI nám tvrdilo, že pri tých skupinách boli štyri neutrálne servisné autá a štyri motorky. Ale videli sme, že tam nebolo jediné, ktoré by okolo neho prešlo. Myslím si, že UCI pochybilo," vyhlásil Jaramillo.

Prezident Kolumbijskej cyklistickej federácie požiadal UCI o vysvetlenie. Zástupca UCI odpovedal, že pre zvýšené nebezpečenstvo pri zjazde a úzkych cestách zakázali autám, aby predbiehali cyklistov, a tak sa ku Gómezovi nemohli dostať.

„Je strašné, že sa to stalo jazdcovi z vašej krajiny, ale priebeh pretekov to tak zariadil. Bol to osud, že jazdec dostal defekt v najhoršom možnom momente preteku," uviedol Pascale Schnys z UCI.

V cieli v Harrogate sa už Gómez usmieval, nakoľko sa mu dostalo nečakane veľa mediálnej pozornosti. Jeden z kolumbijských reportérov ho oslovil vetou: „Nikto vás pred štartom nepoznal, ale teraz už každý vie, kto je Germán Darío Gómez Beccara."

„Ďakujem pane," odpovedal a pokračoval: „Od momentu, kedy ma zavolali do národného tímu, som mal v hlave iba to, aby som pre krajinu spravil maximum. Do celého preteku som dával 100 percent, aby som Kolumbiu reprezentoval v tom najlepšom svetle. To som robil aj dnes, ale niekedy sa takéto veci stávajú. Môže sa to stať komukoľvek."

HARROGATE/ tvnoviny.sk, ml

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Cyklistika

Dôležité udalosti