Šport

Futbalový svet smúti! Zomrel Čierny panter

Grosics.jpg

Gólman bol členom obávaného maďarského tímu, ktorý šesť rokov neprehral.

Vo veku 88 rokov zomrel v piatok legendárny maďarský futbalový brankár Gyula Grosics. Gólman s prezývkou Čierny panter bol členom obávaného maďarského tímu, ktorý v rokoch 1948 až 1954 nepoznal na medzinárodnej scéne horkosť prehry.

Grosics mal už dlhšiu dobu problémy s pľúcami. V uplynulých rokoch ho trápili časté choroby a prežil tri infarkty, na začiatku týždňa ho hospitalizovali po rutinnej kontrole. O jeho úmrtí informovali nezávisle jeho rodina a Maďarský futbalový zväz.

Grosics pomohol národnému mužstvu na MS 1954 k zisku strieborných medailí, na šampionáte vo Švajčiarsku bol navyše zaradený do najlepšej jedenástky turnaja. O dva roky skôr vybojoval s reprezentáciou na OH v Helsinkách zlato. Chytal aj na svetových šampionátoch 1958 a 1962. V rokoch 1947-1962 celkovo 86-krát obliekol reprezentačný dres.


Brankár bol aj pri slávnom triumfe 6:3 nad Anglickom vo Wembley, prvej prehre hrdého Albiónu na domácej pôde s nebritským tímom. "Hrali sme vtedy výborne. Z nášho víťazstva urobila anglická tlač svetovú senzáciu a duel označili ako Zápas storočia," spomínal Grosics v rozhovore, ktorý poskytol agentúre Reuters v roku 2012.


BUDAPEŠŤ/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.