Šport

Expert o Schumacherovi: Otvorené oči nič neznamenajú!

Michael Schumacher
Zdroj: SITA

Legendárny pilot už nikdy nebude takým, akého si ho pamätáme.

V zdravotnom stave Michaela Schumachera pravdepodobne došlo k zvratu, ale netvrdím, že k lepšiemu. To si myslí renomovaný český profesor Karel Cvachovec z kliniky anestéziológie, resuscitácie a intenzívnej starostlivosti nemocnice v Motole. Ten v rozhovore pre TV Nova povedal, že priestor k výrazným zlepšeniam je po šesťmesačnom ťažkom kómate minimálna. Legendárny pilot už nikdy nebude takým, akého si ho pamätáme.

Zdroj: SITA
"Môžeme len špekulovať, ale fakt, že bol Michael Schumacher prepustený z nemocnice v Grenobli znamená, že došlo k určitému zlomu v jeho stave. Ale nechcem tvrdiť, že to bol zlom k lepšiemu. Skôr sa domnievam, že ošetrujúci lekári to zhodnotili tak, že možnosti univerzitného pracoviska sú vyčerpané a teraz vidia ďalšiu šancu v tom, že bude podrobený rehabilitačnej liečbe s veľkou účasťou rodiny, " myslí si profesor Cvachovec, ktorý vysvetlil, ako Schumi komunikuje.

Zdroj: tn.cz
"Takáto komunikácia v tejto fáze je veľmi jednoduchá, primitívna. Človek zareaguje na známy hlas otvorením očí, pootočením sa, zmenou vegetatívnych funkcií, dýchania, tepovej frekvencie. V danej fáze by ale bolo pochabé očakávať niečo iné," dodal s tým, že je teraz veľmi dôležité, že sa počíta s aktívnou účasťou rodiny. "To znamená znovuuvedenia do známeho prostredia ľudí, vzťahov, hlasov. A to je veľmi užitočné," povedal ďalej. Fakt, že má teraz Schumacher otvorené oči nijako nepreceňuje.

"To, že má otvorené oči, neznamená vôbec nič a vôbec nič nám to nehovorí. Dôležité je, ako sa oči správajú, ako reagujú na vonkajšie podnety. Vôbec to neznamená, že vníma svoje okolie. Aspoň tak, ako my si vnímanie predstavujeme, "opísal a rozhovoril sa aj o samotnej kóme.

"Najpovrchnejšia definícia kómy znamená, že pacient má hlbokú poruchu vedomia s obmedzenou reaktivitou na vonkajšie podnety. A u Schumachera sa zrejme nejaká reaktivita objavila, ale my nevieme ako veľká a aká bude dynamika ďalšieho vývoja. To považujem za najdôležitejšie," pokračoval.

Ohľadom otázok ďalšieho Schumacherovho fungovania v normálnom živote ale nebol moc optimistický. "Sme na pôde ťažkých špekulácií a ja sa domnievam, že priestor pre dramatické zlepšovanie, po skoro 6 mesiacoch hospitalizácie na špecializovanom pracovisku, už nie je veľký. Obávam sa, že Schumacher už nikdy nesadne za volant a že už nikdy nebude v podobe, v akej si ho pamätáme, "dodal profesor Cvachovec s tým, že sa nedá očakávať, že by ešte niekedy šampión hovoril.

"Reč je náročná funkcia a vzhľadom k tomu, že najskôr bola poranená dominantná časť mozgu, je obnovenie verbálnej komunikácie veľmi nepravdepodobné," uzavrel.

PRAHA, tn.cz

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.