Nepál zakázal horolezecké expedície, správa nepríjemne zasiahla aj Petra Hámora

Siedma najvyššia hora sveta Dhaulágirí, ktorá meria 8 167 m.
Ilustračné foto. Zdroj: Daniel Prudek/shutterstock.com

Nepál momentálne neeviduje ani jeden aktívny prípad ochorenia COVID-19, jediný oficiálne potvrdený pacient sa vyliečil.

Nepálska vláda pre šíriaci sa koronavírus zakázala výstupy na všetky hory v krajina vrátane Mount Everestu. Spravila tak deň po tom, ako rovnaké opatrenie zaviedla Čína, ktorá uzavrela prístup na najvyššiu horu sveta zo svojej strany.

Nepál zároveň pozastavil vydávanie turistických víz. "Vláda sa rozhodla pozastaviť všetky expedície a zrušiť už udelené povolenia. Opatrenia prehodnotíme v apríli po analýze situácie vo svete," citovala agentúra AP ministra kultúry, turizmu a civilného letectva Yogesha Bhattaraiho.

Výstupy na Everest sú pre krajinu značný zdroj príjmu, vlani sa vypravilo na horu rekordných 885 ľudí, z toho 644 z Nepálu, zvyšný zvolili severnú cestu z Tibetu.

Nepál momentálne neeviduje ani jeden aktívny prípad ochorenia COVID-19, jediný oficiálne potvrdený pacient sa vyliečil. Celosvetovo sa nákaza rozšírila do 127 krajín, chorých je takmer 135-tisíc ľudí, 4984 zomrelo.

Táto správa nepríjemne zasiahla aj slovenských horolezcov Petra Hámora a Jozefa Sabovčíka, ktorí sa v Nepále pripravujú na výstup na osemtisícovku Dhaulágirí (8167 m. n. m.).

Dnesna cesta do Namche Bazar s vyhladom na Everest.

Uverejnil používateľ Peter Hámor Štvrtok 12. marca 2020

KÁTHMANDU/TASR, kc

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Peter Hámor

Dôležité udalosti