FIFA o Suarezovi nerozhodla, "Urus" si lídra bránia

Uruguajčan Gaston Ramirez zakrýva rameno Giorgia Chielliniho.
Uruguajčan Gaston Ramirez zakrýva rameno Giorgia Chielliniho. Zdroj: SITA

Odborníci i ľudia na sociálnych sieťach jeho uhryznutie odsúdili.

Disciplinárna komisia Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) zatiaľ nerozhodla o osude uruguajského útočníka Luisa Suareza. Ten v utorkovom zápase na MS v Brazílii proti Taliansku uhryzol do ramena súperovho obrancu Giorgia Chielliniho, za čo mu hrozí exemplárny trest.
Brániť svojho hviezdneho hráča prišli v stredu do dejiska šampionátu prezident Uruguajskej futbalovej asociácie (AUF) Wilmar Valdez i Suarezov osobný právnik Alejandro Balbi. Obaja sú podľa vlastných slov presvedčení o jeho nevine.

"Nemáme žiadne pochybnosti o tom, že kauzu ovplyvňujú dva dôležité faktory. Prvým je to, že ide o Suareza a jeho históriu incidentov, tým druhým je vypadnutie Talianska z priebehu svetového šampionátu. Dostal som informácie, že FIFA je pod veľkým tlakom z talianskej a anglickej strany," povedal Balbi, ktorý je zároveň členom exekutívy AUF.

Na Suarezovej strane stoja aj jeho spoluhráči

Obranca Diego Lugano vyhlásil, že celá kauza je zbytočné nafúknutá a že v doterajšom priebehu MS sa udiali oveľa tvrdšie a nebezpečnejšie incidenty. "Taký je futbal. Je to hra vášne, nasadenia a fyzického kontaktu. FIFA by sa mala pozastaviť nad ďalšími spornými situáciami, ktoré sa tu udiali, lebo ak nie, vyzerá to tak, že cielene upriamuje pozornosť iba na jedného hráča," dodal Lugano.

Zdroj: SITA

Incident sa udial v 80. minúte stretnutia v Natale. Televízne zábery ukázali, že Suarez sa v súboji o loptu v šestnástke dostal do kontaktu s Chiellinim, pričom jeho zuby zasiahli Talianovo rameno. Ten ihneď ukazoval hlavnému rozhodcovi viditeľné stopy po uhryznutí, ale arbiter nechal celú situáciu nepovšimnutú a nariadil pokračovanie v hre bez udelenia akýchkoľvek trestov. Taliani sa potom sústredili na protesty a o niekoľko momentov na to zabudli na stopéra Diega Godina, ktorého hlavička rozhodla o najtesnejšom víťazstve 1:0. Výsledok posunul do ďalších bojov Uruguaj a hráči z Apeninského polostrova sa porúčali domov.

Suarez obvinenia z uhryznutia súpera odmieta

"Takéto situácie sú v zápase úplne bežné. Dostali sme sa do kontaktu, on ma udrel ramenom a v tom momente moje zuby zasiahli jeho ruku," bránil sa Suarez, ktorý má bohatú históriu s podobnými incidentami.

V závere sezóny 2012/13 ako hráč FC Liverpool v zápase proti londýnskej FC Chelsea uhryzol obrancu súpera Branislava Ivanoviča, za čo dostal 10-zápasový dištanc. V roku 2010, keď ešte obliekal dres Ajaxu Amsterdam, dostal za podobný prečin proti pravidlám stop na sedem stretnutí. Vtedy bol jeho obeťou Otman Bakkal z PSV Eindhoven.

Zdroj: footyroom.com

Ak ho však FIFA uzná vinným, bude mu teraz hroziť oveľa väčší trest. Maximálna hranica je suspendácia na 24 zápasov alebo dvojročný zákaz činnosti. Na MS 1994 Talian Mauro Tassotti zlomil nos Španielovi Luisovi Enriquemu, za čo dostal osemzápasový dištanc, čo je doteraz najprísnejší trest od FIFA v histórii svetových šampionátov.

Uruguaj v osemfinále čaká v juhoamerickom derby Kolumbia, zápas je na programe v sobotu v Rio de Janeiru. FIFA uviedla, že si je vedomá urgencie prípadu. "Disciplinárna komisia rozhodne v najkratšom možnom čase," potvrdila hovorkyňa FIFA Delia Fischerová pre agentúru Reuters.

Na rozhodnutie futbalových funkcionárov čakajú aj sponzori Suareza. Spoločnosť 888, ktorá prevádzuje internetové kasína a tzv. online poker, už vyhlásila, že zvažuje ďalšie pokračovanie spolupráce s uruguajským hráčom. Nemecký výrobca športového oblečenia Adidas uviedol, že si počká na verdikt FIFA. Rovnaké stanovisko zaujala aj firma Beats, ktorá vyrába známe audio slúchadlá.

RIO DE JANEIRO/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Futbal

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.