V Žiline sa chystá veľká športová reforma. Do hokeja pôjde oveľa menej peňazí

Ostatné športové kluby tvrdia, že to bude férovejšie.

Chcú meniť systém od základov a peniaze rozdeľovať férovejšie. Žilinská radnica chystá veľkú športovú reformu, ktorou plánuje prilepšiť športovým klubom. Niektorí však o tom pochybujú.

Na radnici sa stretli s viac ako päťdesiatkou športových klubov. Nový systém má stáť na štyroch pilieroch a pokryť celú športovú činnosť.

„Pre nás je veľmi dôležité, aká je odozva od ľudí, ktorí sa venujú športu na dennej báze, ktorí sa trápia a zháňajú tie peniaze, ktorí potrebujú pomôcť," hovorí primátor Peter Fiabáne.

„Začínajú sa, ako sa hovorí, lámať ľady tej minulosti a verím v nádej, že to bude nie hneď, ale postupne dôjde k naozaj spravodlivému systému," verí Bohdan Iljaško z mládežníckeho basketbalového klubu Victoria Žilina.

„Do systému pôjde z roka na rok viac peňazí. Potrebujeme sa dostať na úroveň, ktorá na jednej strane ten rozpočet primerane zaťaží, ale bude akceptovaná a na druhej strane reálne tomu športu pomôže," vysvetľuje Fiabáne.

Najväčším problém bol podľa mnohých dlhé roky hokej. Z rozpočtu bral státisíce a ostatným veľa nezostalo.

„Okrem hokeja všetky ostatné športy, hovorím za sálové a kolektívne športy, platíme prenájom. Za náš klub je to za jednu sezónu 38-tisíc euro, čo je väčšia tretina nášho rozpočtu," tvrdí Iljaško.

„Bol to taký tŕň pre všetkých. Prečo by mal hokej bez toho, že by mal nejaké úspechy, dostávať takú značnú časť rozpočtu? Zatiaľ čo tie ďalšie športy, prečo by nemali mať šancu dostať nejakú podporu?" pýta sa Viera Hanuliaková z lukostreleckého klubu Reflex Žilina.

Nedávno sa všetko zmenilo. Hokej už mestu nepatrí a aj prispievať mu bude po novom oveľa menej.

Mestský hokejový klub už radnica oficiálne odovzdala do súkromných rúk. Sto percent akcií predala žilinskej spoločnosti za viac ako 31-tisíc eur.

„Oproti minulému roku ušetríme 100-tisíc už dnes. O predchádzajúcich rokoch ani nechcem hovoriť, kde do hokeja išli státisíce," prezrádza primátor Žiliny.

Podľa hokejistov sa ale na všetko treba pozerať aj trochu inak a brať do úvahy napríklad aj to, že niektoré športy sú oveľa nákladnejšie.

„Jedna hokejka pre chlapca v dorasteneckom veku stojí radovo do 200 eur, korčule 500 eur. Čiže hovoríme o stovkách eur, a to sú naozaj veľké peniaze," konštatuje tréner MsHK Žilina Stanislav Škorvánek.

A problém podľa neho nie je v hokeji.

„Žilina je so svojím príspevkom do športu pod celoslovenským priemerom. Vedel by som si predstaviť, že to percento by mohlo byť vyššie. Vyriešilo by to situáciu všetkých športov v Žiline," myslí si Škorvánek.

Pozrite si reportáž Zuzany Holienčíkovej:


ŽILINA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Hokej

Dôležité udalosti