COVID-19 opäť urobil škrt cez rozpočet športovým klubom. Odborníci okresali počty fanúšikov

Športové zväzy sa búria proti obmedzeniam hromadných podujatí.

Na futbale tisíc, na hokeji dokonca len päťsto. Konzílium odborníkov od septembra obmedzí počet ľudí na hromadných podujatiach v súvislosti so šírením koronavírusu. Športové zväzy sa búria - od štátu by chceli, aby počet návštevníkov nebol pevne daný, ale odvíjal sa od kapacity.

To, čo bolo doteraz status odporúčania, sa od utorka (1. 9.) nakoniec stane pravidlom. Podľa konzília odborníkov už nestačí na športoviskách len šachovnicové sedenie či obsadenie každého druhého radu a opätovne zavádza pevný limit na návštevníkov. Zakazujú sa hromadné podujatia nad 1 000 ľudí, vrátane športových a interiérové nad 500 ľudí.

„Pokiaľ by ľudia eliminovali návštevu na týchto podujatiach alebo sa správali zodpovedne, nosili rúška a dodržiavali rozostupy, vieme vážnym spôsobom zastaviť rast infekcie,“ tvrdí minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Zväzom sa nepáči obmedzenie

Nariadenie sa nepozdáva zástupcom najpopulárnejších športov. Niektorí tvrdia, že konzílium nebralo do úvahu viacero opatrení, ktoré pre zastavenie šírenia vírusu spravili.

„Neprihliadali ani na apel klubov, že takéto kroky by mohli ohroziť fungovanie profesionálneho hokeja na Slovensku. Obávame sa, že si neuvedomujú dôležitosť športu pre spoločnosť,“ vyhlásil hovorca SZĽH Peter Jánošík.

Podľa výkonného riaditeľa Únie ligových klubov Michala Mertinyáka pri ôsmich z 12 klubov bola priemerná návštevnosť nad tisíc divákov. „Každý z nich reálne tratí na zápasoch, ak bude obmedzená návštevnosť na 1 000 divákov,“ vyhlásil.

Aj preto športové organizácie navrhovali, aby neplatili pevné limity, ale povolený počet divákov sa odvíjal od kapacity futbalového štadióna. Inak totiž vyzerá tisíc divákov na 20-tisícovom Tehelnom poli ako na štadióne v Žiari nad Hronom s kapacitou 2 500 miest.


„Tam ani nie je dôležité, aký veľký štadión je, ale interakcie ľudí. Či už počas zápasu, ale aj po zápase - oslavy, vyjdenie masy spoločnými priestormi von do mesta, vytvárajú sa veľké skupiny. Tých 1000 ľudí budeme vyžadovať minimálne v mesiaci september,“ vyhlásil Krajčí.

Únia podľa Mertinyáka chápe bezpečnostné riziko, ale pri organizácii podujatí by sa dalo nájsť aj riešenie schodné pre všetky strany.

SZĽH zväz pripravuje štart súťaží podľa plánu a verí, že ešte prehodnotia obmedzenie počtu divákov na štadiónoch. „V opačnom prípade to obmedzí budúcnosť hokeja na Slovensku,“ dodal Jánošík.

Podobne nespokojné ako športové kluby sú aj akvaparky. Takisto žiadajú, aby sa návštevnosť mohla odvíjať od kapacity, inak bude v niektorých bazénoch aj ďalej hlava na hlave.

Reportáž spracoval Martin Petro.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Hokej

Dôležité udalosti