Športové kluby ako ohnisko nákazy: Prípady pribúdajú, no preventívne netestujeme

Gól Slovana z jedenástky v zápase Fortuna ligy DAC 1904 Dunajská Streda.
Zdroj: TASR

Zaujímalo nás, ako sa k ochrane zdravia hráčov stavajú najväčšie slovenské ligy.

Šport na Slovensku zažíva v dôsledku druhej vlny pandémie nového koronavírusu veľmi náročné časy. Kluby sa búria proti nariadeniam vlády a krízového štábu a otvorene hovoria o krokoch, ktoré môžu viesť až k ich likvidácii.

Na druhej strane, robia práve kluby, respektíve zväzy všetko pre to, aby sa práve hromadné športové podujatia nestali ohniskom nákazy?

Pozreli sme sa bližšie na to, ako k súčasnej situácii pristupujú v našich najpopulárnejších kolektívnych športoch a do akej miery je zabezpečená bezpečnosť všetkých aktérov ako hokejovej Tipos extraligy, tak aj futbalovej Fortuna ligy.

Zaujímalo nás, ako často sa testuje v kluboch, aký je postup v prípade odhalenia pozitívneho prípadu a, samozrejme, kľúčovú rolu hrajú aj peniaze.

Hokejisti

V rámci Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) a klubov z Tipos extraligy nás Peter Jánošík v úvode informoval, že všetci postupujú v súlade s pokynmi a nariadeniami hlavného hygienika.

Dodal, že všetky kluby otestovali svojich hráčov pred začiatkom prípravných zápasov aj pred začiatkom sezóny. „Zväz zabezpečil testovanie rozhodcov a ľudí organizujúcich priebeh zápasu," vysvetlil Jánošík.

Ako sa postupuje v prípade, že sa v niektorom mužstve objaví infikovaný? „Vtedy sa bude musieť podrobiť testom celý tím a následne sa situácia vyhodnotí," priblížil.

Nie je žiadnym tajomstvom, že testovanie na ochorenie COVID-19 nie je lacnou záležitosťou. Aj z tohto dôvodu sa zrejme pristúpilo k tomu, že testovanie sčasti financujú SZĽH a samotné kluby.

„Náklady sa budú dať vyhodnotiť až na konci celého tohto obdobia. Faktom však zostáva, že testovanie aj opatrenia sú obrovskou finančnou záťažou," priznal Jánošík.

SZĽH aj v spolupráci so Slovenským futbalovým zväzom (SFZ) pripravili pre Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) tzv. Manuál organizácie zápasov, podľa ktorého by kluby v tomto neľahkom období mohli fungovať.

Futbalisti

Riaditeľ Únie ligových klubov, riadiacej organizácie najvyššej Fortuna ligy, Michal Mertinyák ozrejmil, že k testovaniu hráčov dochádza len pri suspektných prípadoch.

„Nad rámec tohto testovania sme dvakrát realizovali celoplošné testovanie na úrovni ligy v spolupráci so SFZ a naši európski pohároví účastníci boli testovaní pred každým zápasom predkola niekoľkokrát," uviedol s dôvetkom, že jedno celoplošné testovanie pre celú ligu sa pohybuje radovo na úrovni 20-tisíc eur.

Aký je však postup v našej elitnej futbalovej lige v prípade zistenia nákazy? „Hráč ide okamžite do izolácie. Všetci ostatní negatívne testovaní hráči môžu pokračovať v tréningovom procese v tzv. karanténnom opatrení," vysvetľuje Mertinyák.

Znamená to individuálny príchod na tréning, samotný tréning, individuálny odchod domov bez využitia spoločných šatní a spŕch priamo na štadióne. Hráči zároveň musia dodržiavať domácu karanténu.

Tá sa končí negatívnym testom hráčov v rozmedzí 5-10 dní od testu, kedy bol zistený pozitívny test jedného z hráčov.

„Pozitívne testovaný hráč sa vracia do normálneho procesu bez nutnosti testu po 10 dňoch od zistenia nákazy v prípade, že nemá žiadne príznaky ochorenia. Počas karanténneho opatrenia môže bežať nielen tréningový, ale aj zápasový proces, pričom podmienkou je test všetkých hráčov najskôr 48 hodín pred zápasom," uzavrel Mertinyák.

V skratke povedané, testuje sa v prípade, že sa vyskytne osoba, ktorá javí príznaky ochorenia COVID-19.

Česko

Pre porovnanie sme sa pozreli aj na situáciu v susednej Českej republike. Podľa tamojšieho Manuálu organizácie zápasov pre futbalovú Fortuna ligu musí každý klub na vlastné náklady zaistiť pravidelné vyšetrenie na prítomnosť COVID-19.

Všetci hráči a členovia realizačného tímu musia v deň zápasu vyplniť tzv. screeningový dotazník, najneskôr dve hodiny pred jeho začiatkom a potvrdiť klubovým lekárom. Dotazník musia vypĺňať aj rozhodcovia.

Hráč taktiež musí každý deň písomne informovať o tom, že nemá žiadne príznaky tohto ochorenia, čo napríklad znamená, že si pravidelne meria teplotu pri príchode na štadión či do tréningového centra.

Robíme dosť?

Či sa na Slovensku z hľadiska bezpečnosti hráčov robí dosť, ukáže až čas. Faktom je, že Tipsport liga sa ešte ani poriadne nerozbehla a už sa vyskytli potvrdené prípady (ako prvé Nové Zámky, potom v Košiciach, Liptovskom Mikuláši a najnovšie v Michalovciach).

Je to dôsledok slabého testovania a spoliehania sa na hygienikov alebo je naozaj nemožné nenakaziť sa? Zaiste, problémom sú aj finančné prostriedky, ktorých bolo a aj je ako šafranu.

Súčasná situácia predstavuje veľké riziko, ktoré môže vyústiť k ďalšiemu predčasnému ukončeniu sezóny. A to je to posledné, čo by si ktokoľvek želal. Zdravie je však len jedno, a tak majú pred sebou účastníci Tipos extraligy i Fortuna ligy ešte veľa náročných mesiacov.

BRATISLAVA/rd

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme ÚLK

Dôležité udalosti