Štátny tajomník Husár: Iritujú ma správy o malej pomoci. Hokejový zväz má peňazí ako pliev

Všetci diskutujúci sa zhodli na tom, že šport je na Slovensku všeobecne finančne podvyživený.

Pandémia koronavírusu zasiahla všetky odvetvia, šport nevynímajúc. Zhodli sa na tom aj zástupcovia športových zväzov, ktorí boli hosťami mimoriadnej relácie, v ktorej sme detailnejšie rozobrali dopady koronakrízy.

Azda najciteľnejšie ich vidno v rámci nášho najmasívnejšieho športu. Prezident Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Ján Kováčik uviedol, od začiatku pandémie zväz eviduje stratu vo výške 20 miliónov eur.

„Zhruba milión tvorí strata na mzdách, osem miliónov je znížený príjem zväzu, v rámci druhej najvyššej súťaže je strata na úrovni asi 1,3 milióna eur," priblížil.


Všetci diskutujúci sa zhodli na tom, že šport je na Slovensku všeobecne finančne podvyživený, súčasná celospoločenská situácia už nie príliš ideálne podmienky ešte viac znásobila.

„Nedá sa presne určiť to, kto je za to zodpovedný. Ak to však poviem v prenesenom význame, tak si predstavte, že máte na sebe skafander a obmedzené množstvo kyslíka. Momentálne sme v takej fáze, že čoskoro už prestaneme dýchať," uviedol Kováčik.

Na jeho slová reagoval štátny tajomník ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Ivan Husár. „Irituje ma tá predstava, ako sa všade hovorí o tom, že šport je na kolenách, že nikto nemá dostatok peňazí. Napríklad taký hokej. Tento zväz má peňazí ako... Pliev," priblížil Husár.

Na to reagoval šéf Slovenského zväzu ľadového hokeja Miroslav Šatan s tým, že Ivan Husár nemá pravdu. „Momentálne nedisponujem konkrétnymi číslami, avšak strata sa pohybuje medzi piatimi až desiatimi miliónmi eur."

Zdroj: TVNOVINY.sk/ Martin Lachkovič

Diskutujúci sa zhovárali aj na možnú tému vytvorenia takzvanej bubliny v Šamoríne po vzore NHL, ktorá sa dohrávala na jednom mieste v izolácii a v ktorej by sa pripravovali športovci s istou miestenkou na OH v Tokiu. Tajomník Husár na margo tejto myšlienky uviedol, že v prvom rade to leží na pleciach Ústredného krízového štábu, ktorý to následne posunie na rokovanie vláde.

Na záver diskusie sa prítomní vyjadrili k opatreniam spomenutého krízového štábu. „Chýba mi slušné zaobchádzanie zo strany štátu. Pri takýchto závažných situáciách by mala vyjsť von informácia, ktorá bude relevantná a nebude sa, takpovediac, strieľať od boku. Toto sú veci, ktoré zásadne rozdeľujú spoločnosť," povedal Ján Kováčik.

Generálny sekretár Slovenského olympijského a športového výboru Jozef Liba dodal: „Narastá obezita, pribúdajú mentálne problémy či srdcovocievneho charakteru. Tvorí sa generácia covid detí, ktoré nie dobrovoľne sú doma," uzavrel Liba.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Šport

Dôležité udalosti