Ozajstní víťazi a porazení na MS: Brazília dopadla oveľa lepšie, ako mala

Dvaja brazílski smoliari Hulk (vľavo) a Fred.
Dvaja brazílski smoliari Hulk (vľavo) a Fred. Zdroj: SITA

Kto prekvapil a kto sklamal? Prečítajte si záverečné hodnotenie jednotlivých tímov.

Celý svet, teda aspoň tí, ktorí sa futbalu aspoň trochu rozumejú, sa v nedeľu zhodli na jednom: Futbal niekedy býva spravodlivý, Nemci si to zaslúžili. Možno nie vo finálovom zápase, ale za celý šampionát určite. Pekné XX. futbalové majstrovstvá sveta v Brazílii sú úspešne za nami, muži vášnivo diskutujú a rozoberajú, ako to celé dopadlo. No a ženám sa konečne uvoľnil ovládač od televízora.

Nemci však neboli jediní víťazi a Španieli neboli jediní porazení. A Brazília dokonca nebola porazená vôbec. Ako to myslím? Dočítate sa v nasledujúcich riadkoch.

Dopredu vás upozorňujem, že ide o subjektívny názor autora článku s ktorými môžete, no nemusíte súhlasiť.

Víťazi

NEMECKO - Jednoznačným víťazom tohtoročných MS sú Nemci. A zrejme by sa nim stali, aj keby vo finálovom zápase s Argentínou prehrali napr. po penaltách. Razantne kráčali za titulom už od prvého zápasu a na svojej ceste pokorili niekoľko rekordov. Či už zničenie Ronaldovho Portugalska v prvom zápase, neuveriteľné semifinálové víťazstvo nad Brazíliou 7:1 alebo Kloseho historický šestnásty presný zásah, to všetko zostane v pamäti futbalových fanúšikov navždy. Ich hra bola pastvou pre oči a silne pochybujem o tom, že sa nájde človek, ktorý by si dovolil povedať, že si titul nezaslúžil. Áno, futbal vie byť niekedy aj spravodlivý.

Zdroj: SITA

ARGENTÍNA - Je možno väčším víťazom ako Nemecko. Aspoň morálnym, aj keď si to družina okolo Lionella Messiho neuvedomuje. Sami možno mali vyššie ambície, no účasť vo finálovom zápase, v ktorom mohli misku váh nakloniť na svoju stranu, bola ďaleko za očakávaniami viacerých futbalových expertov.

Argentína nehrala tak oku lahodiaci futbal ako ich finálový premožitelia. Zápasy vyhrávala jednozápasovým rozdielom, no stačilo to. Obrovskú chválu zaslúži obrana. Na papieri nevyzerala tak dobre a mnohí sa pred MS báli, že práve to bude Achillova päta Juhoameričanov. Opak bol pravdou.

Juhoameričania nedostali gól v štyroch zo siedmich zápasov a Nemci ich prekonali až v predĺžení. Na opačnej strane útočná sila sklamala. Messi, Lavezzi, Higuaín, Agüero, Di María, Palacio mali byť postrachom súperovej obrany. Súperi však ich najsilnejšie zbrane dokázali eliminovať. Di María mal v nohách ťažkú sezónu, na čo napokon aj doplatil. Podobne Messi, ktorý sa síce zdal byť významným faktorom pri úspechoch Argentíny, no neúspešná sezóna sprevádzaná zraneniami sa na ňom podpísala. Určite nehral v takej forme, v akej by sám chcel. Bohvie, prečo sa mu FIFA rozhodla udeliť Zlatú loptu pre najlepšieho hráča šampionátu, veď nebol ani najlepším hráčom vlastného tímu. Najsilnejšou zložkou bol Javier Mascherano. Žiaľ, hráčom tohto typu sa často nedostane uznanie, ktoré by si zaslúžili.

Zdroj: SITA

KOSTARIKA - Najväčším prekvapením turnaja bola jednoznačne Kostarika. Niet divu, že futbalistov po návrate do vlasti vítali fanúšikovia ako majstrov sveta. Veď kto by bol povedal, že skupinu smrti s Anglickom, Talianskom a Uruguajom vyhrá práve tento stredoamerický trpaslík. Keylor Navas, Joel Campbell, Bryan Ruiz a ďalší kostarický bojovníci zvýšili svoju cenu na trhu niekoľkonásobne. Nechýbalo veľa a mohli byť až v semifinále.

KOLUMBIA - Ukazovala jednoznačne divácky najatraktívnejší futbal spomedzi juhoamerickým mužstiev. Najmä dvojica James Rodríguez a Juan Cuadrado zabávali divákov. A tie ich gólové oslavy, to je kapitola sama o sebe! Takto to vyzerá, keď sa niekto baví futbalom. Škoda, že narazili práve na domácu Brazíliu a ešte väčšia škoda, že cez ňu neprešli. Miesto v TOP4 si určite zaslúžili viac ako domáci.

ALŽÍRSKO - Podobne ako Kostarika aj Alžírsko patrilo k outsiderom, ktorí sa mali rozlúčiť s MS po základnej skupine. Nebola však náhoda, že z nej postúpili. Skvelý tímový výkon podčiarkovali individuality ako obranca Rafik Halliche a útočník Islam Slimani. No a nebolo ďaleko od toho, aby severoafrická krajina vyradila Nemcov už v osemfinále. Práve Alžírčania boli tí, ktorí nových majstrov sveta potrápili najviac zo všetkých siedmich súperov.

ČILE - Ďalší juhoamerický tím, ktorý podával sympatickejšie výkony ako Brazília. A opäť stroskotali na domácich. Čile si určite zaslúžilo dostať sa ďalej. A dnes by možno aj Brazílčania prijali, keby boli vypadli po osemfinálovom rozstrele. Vyhli by sa tak výsmechu, s ktorým sa so šampionátom rozlúčili.

FRANCÚZSKO - Podobne ako Kolumbia aj Francúzi si zaslúžili byť v záverečnej štvorici viac ako napríklad Brazília alebo Holandsko. Mali smolu, narazili na nezastaviteľných. Tak či onak, Francúzi môžu byť spokojní. Keď nie z umiestnenia, tak z vízie do budúcnosti. Posledné tri veľké turnaje majstri sveta z roku 1998 spackali a v Brazílii im nikto neveril. Krajina galského kohúta mala vždy káder nabitý zvučnými menami, no chýbala im chémia. Tú táto generácia našla. V kádri je množstvo mladíkov, ktorí už teraz hrajú v reprezentácii prvé husle. Príkladom je Raphaël Varane a Paul Pogba, ktorí majú len 21 rokov!

Zdroj: SITA

HOLANDSKO - Ťažko sa dá tím, ktorý získa bronz, rozbije španielskych šampiónov 5:1 a domácu (už na kolenách kľačiacu)Brazílii 3:0 zaradiť do inej skupiny ako k víťazom. Žiaľ, to boli jediné svetlé momenty, ktorými sa môžu chváliť zverenci trénera Louisa Van Gaala. Práve on bol strojcom úspechu a dôvodom, prečo to Holandsko dotiahlo až na tretie miesto. Robben hral síce vynikajúco a jeho rýchlosť poriadne motala hlavy obrancov, no vystrieľal sa v prvých dvoch stretnutiach. Hlavičku Robina Van Persieho za chrbát Ikera Casillasa si budeme pamätať ešte rok. Na otázku, čo okrem toho na MS v Brazílii urobil, už však nevieme odpovedať ani teraz. Suma sumárum, Holanďania sú víťazmi len preto, že dostali ďalej ako si zaslúžili.

Porazení

ŠPANIELSKO - Najväčším „lúzrom" MS v Brazílii sú Španieli. Dominancia španielskeho futbalu sa skončila, obhajcovia titulu z Južnej Afriky prepadli na plnej čiare. Tiki-taka futbal už neplatí, kvalitné tímy proti nemu našli účinnú taktiku (viď. sezóna Barcelony) a Španieli na to tvrdo doplatili. Nebyť debaklu, ktorý im uštedrili Holanďania, zrejme by si už väčšina ľudí ani nepamätala, že sa MS v Brazílii vôbec zúčastnili.

PORTUGALSKO - Podobne ako Španieli aj Ronaldo spol. sa pochovali hneď v úvodnom zápase. Vysoká prehra s Nemeckom nechala na ambicióznom európskom tíme šrámy, ktoré mali vplyv na ďalšie zápasy. Úplné zosypanie sa podčiarklo vylúčenie Pepeho, ktorý sa nechal zbytočne vyprovokovať, čim oslabil Portugalsku v ďalšom zápase. Aj keď USA ani Ghana sa nemohli brať ako ľahký súper, Portugalsko bolo rozhodne favoritom a s jedným z najlepším futbalistom na svete v kádri mali určite vyššie ambície ako tretie miesto v skupine.

Zdroj: SITA

TALIANSKO A ANGLICKO - Dve krajiny s obrovskou futbalovou históriou síce nemali zostavy, ktoré by ich pasovali do úlohy favoritov, no nepostup zo skupiny bol pre oba celky malou národnou tragédiou. Najmä, keď sa o to postarala Kostarika.

VŠETKY AFRICKÉ TÍMY OKREM ALŽÍRSKA - Africké mužstvá sú známe najmä rýchlosťou, priamočiarosťou, tvrdosťou a bojovnosťou. Tieto atribúty sa však až na pár svetlých výnimiek vyparili z hry aj takých tímov ako je Pobrežie Slonoviny alebo Nigéria. A o azda najhoršom tíme na šampionáte nehovoriac. To, čo ukázal Kamerun (s Eto'om!) sa dalo len ťažko nazvať futbalom. Svedčí o tom aj tento moment:


Stoja za zmienku

BRAZÍLIA- Čo? Brazília nie je v skupine porazených? Veď to bola historická hanba, potupa, totálne vyhorenie atď. Aspoň takto sa o nich písalo v médiách po celom svete. Áno, prehra s Nemeckom 7-1 vojde do histórie, ale teraz sa na to pozrime trochu triezvo a z iného uhla pohľadu. Futbal, to nie je matematika, štatistika, historické tabuľku. Vo futbale je možné všetko a aj keď sa to mnohí báli (a ešte stále boja) vysloviť nahlas: Brazília v súčasnosti nemá hráčov, ktorí môžu konkurovať. Neymar, Oscar, David Luiz a Thiago Silva sú iba výnimky, ktoré potvrdzujú pravidlo.

Takmer som Brazíliu zaradil medzi „víťazov" a bolo by to z toho istého dôvodu, prečo je tam Holandsko - môžu byť radi, že sa dostali tak ďaleko. Tlak a očakávania, ktoré väčšina ľudí mala boli viac ako prehnané a chudáci „kanárici" na to napokon aj tvrdo doplatili. Veď už pri pohľade na súpisku pred šampionátom sa dalo čakať, že títo chlapci veľa vody nenamútia. Len akosi sa to prehliadalo, akosi si to nikto nechcel prepustiť. Je to predsa Brazília! Päťnásobný šampión! A hrá doma!

Zdroj: TASR

Šampionáty vyhrávajú obrany, lenže bez útoku sa to tiež nedá. Neymar sa snažil, Oscar tiež, ale to je pramálo. Scolarimu chýbal nejaký ten Ronaldo, Rivaldo, Romario alebo nejaký iný „R". Tento deficit si odskákal chudák Fred. Brazílski fanúšikovia sú zvyknutí na góly a od útočníka na hrote ich očakávajú. Žiaľ, Fred nie je Ronaldo. On si to o sebe ani nikdy nemyslel, len sa do tejto situácie nejako dostal, a už nebolo cesty späť. Mediálny a fanúšikovský tlak napokon nezvládol, na ihrisku pobehoval ako kura bez hlavy. Hulk detto. Chudáci si vypili pohár horkosti až do dna a Fred sa radšej rozhodol zavesiť reprezentačný dres na klinec.

Zdroj: SITA

Ku všej úcte k majstrovi z roku 2002 trénerovi Luizovi Felipe Scolarimu, toto nezvládol. Pred šampionátom vyhlásil, že za svojou základnou jedenástkou si stojí a plánuje s ňou odohrať všetkých sedem zápasov. Už od prvého nepresvedčivého výkonu mal spraviť výraznejšie zmeny. O tom čo a ako mohol urobiť ináč, je už teraz zrejme zbytočné polemizovať. Možno mohol využiť klubovú súhru Oscara, Williana, Ramiresa a Luiza z Chelsea, možno mohol skúšať Jôa na hrote. Možno by niečo z toho vyšlo, možno nie. No nekonať bolo najhoršie.

Scolariho neduchaprítomnosť sa najvýraznejšie prejavila v semifinálovom zápase s Nemeckom, kedy nebol schopný zareagovať na vývoj v prvom polčase. Dezorientovaných hráčov nechal pobehovať po trávniku a prizerať sa, ako dostávajú jeden gól za druhým. Zlyhanie si zrejme uvedomil aj sám, veď robí trénera už nejaký ten piatok, a preto po šampionáte rezignoval. Do budúcna mu želám veľa šťastia, nech sa mu v ďalšom pôsobisku darí a na MS 2014 čo najrýchlejšie zabudne.

SUARÉZ - No a na záver mi nedá nespomenúť muža, ktorý dokázal to, aby sa aj nežnejšie pohlavie rozprávalo o futbale. Rozoberať to celé odznova nemá zmysel. Za všetko stačí toto jedno video.


Tak, Majstrovstvá sveta 2014 v Brazílii sú definitívne za nami a už teraz sa teším na tie ruské o štyri roky. Tak verme, že sa tam slovenským futbalistom podarí kvalifikovať!

Hodnotenie jednotlivých tímov je na základe subjektívneho názoru autora článku, s ktorým môžete, no nemusíte súhlasiť.

BRATISLAVA/ Michal Lukačovič

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Futbal

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.