Ruským športovcom skrátili trest. Na MS či olympiádach ich neuvidíme dva roky

Na snímke z novembra 2015 antidopingové stredisko v Moskve.
Zdroj: TASR/AP

Dôvodom potrestania je obvinenie z manipulovania dát z antidopingového laboratória.

Ruskí športovci nebudú môcť štartovať na OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu. Po odvolaní Ruska proti štvorročnému dištancu Športový arbitrážny súd (CAS) znížil trest na polovicu. Informovala o tom agentúra dpa.

Ruskí športovci, ktorí sa nedopustili dopingového prehrešku, však budú môcť na najväčších podujatiach štartovať so štatútom "nezávislých" a bez národných symbolov, podobne ako na zimnej olympiáde 2018 v Pjongčangu. "Na podujatiach sa nesmie hrať, alebo spievať ruská hymna. Na dresoch sa tiež nesmie objaviť znak Ruska," cituje agentúra dpa z verdiktu CAS.

Dôvodom potrestania je obvinenie z manipulovania dát z antidopingového laboratória v Moskve v rokoch 2012 až 2015 pred ich odovzdaním Svetovej antidopingovej agentúre (WADA).

Obsahovali totiž dôkazy o množstve prehreškov, ktoré boli zatajované za pomoci štátu. Verdikt CAS je možné napadnúť na švajčiarskom najvyššom súde. Nádeje sú však minimálne, namietať je totiž možné iba prípadné chyby v pojednávaní a porušenie ľudských práv, nie samotný právny výklad rozhodnutia. 

LAUSANNE/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Doping

Dôležité udalosti