Ligu majstrov čakajú výrazné zmeny, UEFA tak chce zabrániť vzniku Superligy

Prvá rakúska kancelárka Brigitte Bierleinová
Prvá rakúska kancelárka Brigitte Bierleinová Zdroj: UEFA

Namiesto ôsmich štvorčlenných skupín by sa prešlo na tzv. "Švajčiarsky systém".

Vedenie Európskej futbalovej únie (UEFA) pripravilo plán na zmenu formátu Ligy majstrov od roku 2024. Obsahuje rozšírenie počtu účastníkov z 32 na 36, tri "voľné karty" pre elitné kluby, ktoré sa nekvalifikujú cez domáce súťaže či nový formát skupín s desiatimi zápasmi.

Anglicko, Španielskom, Taliansko a Nemecko, ktoré majú v súčasnosti garantované štyri miestenky do skupinovej fázy, by tak dostali možnosť zabojovať aj o jednu z troch "voľných kariet". Na tie by mali nárok kluby na základe historických výsledkov v európskych súťažiach. Štvrtú miestenku by mohlo dostať Francúzsko, ktoré má v súčasnosti dve miesta v skupinovej fáze a jedno v kvalifikácii.

Namiesto ôsmich štvorčlenných skupín by sa prešlo na tzv. "Švajčiarsky systém". Všetkých 36 tímov by bolo zaradených do jednej tabuľky. Každý z nich by odohral desať zápasov so súpermi, pridelenými na základe predsezónneho postavenia v rebríčku UEFA. Prvých osem tímov by automaticky postúpilo do vyraďovacej časti, zvyšných šestnásť by o ňu muselo zabojovať v play off.

UEFA sa týmto krokom snaží presvedčiť kluby ako Real Madrid či FC Barcelona, aby upustili od zámeru vytvoriť nadnárodnú superligu. Týmto návrhom sa bude v piatok zaoberať aj organizácia Európske ligy a budúci utorok ho UEFA predstaví 55 lídrom členských zväzov. Zmeny by mohli klubom zabezpečiť vyššie príjmy z vysielacích práv a výkonnostných odmien. Informovala o tom agentúra AP.

NYON/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Futbal

Dôležité udalosti