Vlhová na MS obhajuje kompletnú medailovú zbierku. Kedy bude v akcii? Pozrite si program

Luky a Dorka
Zdroj: TASR

Vlhová debutujúc v Cortine patrí k top favoritkám šampionátu.

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová zažije premiéru v renomovanom zimnom stredisku Cortina d'Ampezzo akurát na majstrovstvách sveta. A patrí k najväčším favoritkám na zisk cenných kovov. V talianskom rezorte, kde dosiaľ neštartovala, bude obhajovať kompletnú medailovú zbierku z predchádzajúceho šampionátu spred dvoch rokov.

V Are si Vlhová vybojovala zlato v obrovskom slalome, striebro v alpskej kombinácii a bronz v slalome. Predovšetkým triumfom v technicky najnáročnejšej alpskej disciplíne si podmanila švédske stredisko. Po zisku zlata vravela, že ďalšiu medailu už "nechá na osud", no o dva roky neskôr sú jej najvyššie ambície nepopierateľné. Na konte má už osemnásť víťazstiev v pretekoch Svetového pohára a do Talianska pricestovala v úlohe líderky celkového poradia prestížneho seriálu.

„V Cortine som nikdy nebola, vôbec nepoznám kopec. Budem sa snažiť hneď sa adaptovať a zistiť, aký je svah. Nastavenie bude rovnaké ako na každé preteky vo Svetovom pohári. Idem na medaily, nie na pozície okolo desiateho či dvadsiateho miesta. Dám do toho všetko a uvidíme, čo z toho vzíde a ako to dopadne," povedala 25-ročná slovenská reprezentantka pre RTVS.

Už v pondelok 8. februára na ňu čaká kombinácia a o deň neskôr sa prvýkrát na MS predstaví v super-G. Práve v tejto disciplíne sa na vrcholné podujatie naladila premiérovým pódiovým umiestnením v rýchlostných disciplínach SP, keď v nemeckom Garmisch-Partenkirchene obsadila druhé miesto za švajčiarskou superfavoritkou Larou Gutovou-Behramiovou.


„Na majstrovstvá sveta prichádzam s dobrým pocitom a veľkou sebadôverou. Dúfam, že budem lyžovať rovnako dobre ako v Garmisch-Partenkirchene," dodala Vlhová a dobré rozpoloženie potvrdil aj jej brat a manažér tímu Boris Vlha: „V kĺzavých disciplínach je na tom veľmi dobre, takisto v slalome je na tom veľmi dobre. Takže existuje veľká šanca na prvú trojku." Vlhová bude štartovať vo všetkých individuálnych súťažiach s výnimkou zjazdu.

S veľkou americkou rivalkou Mikaelou Shiffrinovou sú rovesníčky, ich kariéry sa však momentálne prelínajú v odlišných fázach. Kým Shiffrinová v Are získala štvrté slalomové zlato za sebou (2013, 2015, 2017, 2019) a triumfovala aj v super-G, po predčasnom ukončení predchádzajúcej sezóny po tragickom úmrtí otca a zdravotných problémoch zo začiatku tejto zimy nie je taká suverénka. V tomto ročníku SP si pripísala dve víťazstvá a super-G začala trénovať len krátko pred MS, v čase, keď v ňom Vlhová dosiahla svoj najlepší výsledok.

„Rýchlostný program šampionátu beriem najmä ako príležitosť na tréning. Aby som to povedala jasne, nesústredím sa na obhajobu víťazstva v super-G," zdôraznila Američanka pre agentúru DPA.

Napriek tomu plánuje viac štartov než na ktorýchkoľvek predchádzajúcich MS, postupne odjazdí kombináciu, super-G, obrovský slalom a slalom: „Na lyžiach sa cítim veľmi dobre, je to zábava. V Cortine chcem štartovať v štyroch disciplínach, toľko som ich ešte neabsolvovala na žiadnom svetovom šampionáte. Mám šancu stať sa prvou päťnásobnou svetovou šampiónkou v slalome, snažím sa však na to príliš nemyslieť."

CORTINA D' AMPEZZO/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Lyžovanie

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.