Fialková mala na MS dobre rozbehnutú stíhačku, no na poslednej streľbe netrafila ani jeden terč

Slovenská reprezentantka napokon skončila na 41. priečke.

Nórka Tiril Eckhoffová si vybojovala na 52. majstrovstvách sveta v biatlone zlato po mixe a šprinte aj v nedeľňajšej stíhačke na 12,5 km. Do cieľa prišla sama s náskokom 17,3 sekundy pred Rakúšankou Lisou Theresou Hauserovou, bronzovú medailu si vybojovala Anais Chevalierová-Bouchetová z Francúzska (+33,0 s). Záver pretekov vôbec nevyšiel Slovenke Paulíne Fialkovej, ktorá minula na druhej stojke všetkých päť terčov a prepadla sa z 12. až na 41. miesto.

Ako prvá vybehla na trať víťazka šprintu Eckhoffová, ktorá mal k dobru náskok 12 s pred Chevalierová-Bouchetová a 14 pred Hannou Solovou. Fialková vyštartovala s mankom 70 sekúnd na 13. mieste. Na úvodnej ležke strieľala bez chyby a posunula sa o priečku vyššie. Na čele sa usadila Chevalierová-Bouchetová, ktorá trafila všetky terče, Eckhoffová minula jeden, no strácala len 17 sekúnd. Za ňou išli "čisté" Marte Olsbuová Röiselandová, Hanna Öbergová a Franziska Preussová. Solová sa prepadla na siedme miesto, Fialková išla v početnej skupine, kde boli napríklad Hauserová či Dorothea Wiererová a v nej prišla aj na druhú streľbu.

Chevalierová-Bouchetová na ňu dorazila už len pár sekúnd pred Eckhoffovou a tentokrát si pozície vymenili. Nórka vybielila všetkých päť terčov, Francúzka išla na trestné kolo a na svoju súperku strácala 18 sekúnd. Za ňou išli Olsbuová Röiselandová, Preussová a Denise Herrmannová, Fialková zvládla aj druhú položku bez chyby a posunula sa na 11. miesto so stratou 1:01 min na líderku.

Pred treťou streľbou sa zdvihol vietor, Eckhoffová odstrieľala rýchlo, no s jednou chybou, Chevalierová-Bouchetová bola presnejšia a posunula sa späť do vedenia. Jej náskok pred Nórkou však bol len 0,6 s a o chvíľu oň prišla. Na tretiu pozíciu sa posunula Herrmannová, za ňou nasledovali Olsbuová Röiselandová, Wiererová, Hauserová a Ingrid Landmark Tandrevoldová. Paulína Fialková prvýkrát minula, keď nesklopila druhý terč a klesla na 12. miesto so stratou 1:15,6 min.

Pred záverečnou stojkou sa Eckhoffová vďaka výbornej bežeckej forme odpútala od svojej súperky a mala niekoľkosekundový náskok, ktorý si priniesla až na strelnicu. Na nej sa líderka svetového pohára nemýlila, kým jej súperka áno, a tak si vybojovala tretie zlato v tretích pretekoch na tohtoročných majstrovstvách sveta. Chevalierová-Bouchetová si nakoniec druhé miesto neudržala, keď ju predbehla Hauserová. Dvadsaťsedemročná Rakúšanka tak vyšperkovala životnú sezónu ďalším striebrom na MS, prvé získala v mixe. Štvrtá bola Wiererová, piata Preussová a na šieste miesto sa posunula Vanessa Hinzová z Nemecka.

 Záverečná položka sa vôbec nevydarila Paulíne Fialkovej, ktorá netrafila ani jeden terč a musela ísť na päť trestných okruhov. Z dvanásteho sa tak prepadla až na 41. miesto a do cieľa prišla so stratou 3:46,2 minúty. "Nechápem, pretože som mala na poslednej stojke pocit, že je ešte lepšia a stabilnejšia ako tá predtým. Netriasli sa mi ani nohy a naozaj ma to bude ešte mrzieť, pretože dnes som sa na trati cítila veľmi dobre. Budem musieť tieto pokazené preteky hodiť za hlavu a odraziť sa od toho, že sa mi už lepšie behá," povedala P. Fialková pre RTVS.

"Videla som, že už keď sa postavila, tak sa jej začali triasť nohy, takže verím tomu, že to kolo chcela strašne rozbaliť. Mali sme takú dohodu, že prvé dve kolá pôjde pekne voľne a potom to postupne rozbalíme. Myslím si, že prišiel laktát do nôh, ešte nie sme tak fit, ako sme chceli byť a práve na tej stojke sa to ukázalo. Ešte to nemáme zvládnuté v tom maximálnom tempe. Paulína mala slzy na krajíčku a krútila hlavou, ako veľmi ju to bude mrzieť. Mala naozaj perfektne rozbehnuté preteky, chcela som, aby to ešte nevzdala a skúsila ísť aspoň na nejaké body. Myslím si, že Paulína sa vie veľmi rýchlo otriasť z takýchto neúspechov, videli sme to aj na olympiáde, takže verím, že sa otrasie. Včera i v mixe to bol krásny výkon, teraz si oddýchneme a verím, že do vytrvalostných pretekov pôjdeme v plnej sile, aby sme ešte zabojovali o mass štart," uviedla pre RTVS Anna Murínová, trénerka sestier Fialkových.

Šampionát pokračuje v utorok o 12.05 h vytrvalostnými pretekmi žien na 15 km.

POKLJUKA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Lyžovanie

Dôležité udalosti