UCI predstavila nové pravidlá. Obľúbený trik Petra Sagana je po novom zakázaný

Svadobný deň bezdomovcov z Filipín
Svadobný deň bezdomovcov z Filipín Zdroj: Profimedia.sk

Medzi podporovateľov nových pravidiel rozhodne nepatrí štvornásobný víťaz Tour de France Chris Froome, ktorý ich považuje za prehnané.

Medzinárodná cyklistická únia (UCI) vo štvrtok predstavila nové pravidlá. V rámci nich zaviedla tresty, ktorými chce urobiť šport bezpečnejší. O ich prijatí údajne rozhodli jednohlasne funkcionári, pretekári i organizátori.

V etapových pretekoch dostane jazdec pri prvom porušení pravidiel 30-sekundovú penalizáciu, po druhom bude nasledovať dvojminútový trest a po treťom prehrešku príde na rad vylúčenie.

Po novom sa bude trestať sedenie na hornej tyči rámu bicykla, UCI upravila aj posed cyklistov, počas ktorého sa o riadidlá opierajú lakťami a ruky majú voľne pred nimi, či nebezpečné zahodenie fľaše, ktoré môže v prípade zapríčinenia pádu znamenať okamžité vylúčenie.

https://www.youtube.com/watch?v=DgtOjTM3GIU


Zdroj: YouTube/Velon

Jazdci tiež musia mať kompletnú kontrolu nad bicyklom počas celých pretekov. Od 1. apríla by mali vstúpiť do platnosti aj nové usmernenia pre bezpečnosť na trati, zásady inštalácie bariér, či výberu a školenia bezpečnostných pracovníkov.

Medzi podporovateľov nových pravidiel rozhodne nepatrí štvornásobný víťaz Tour de France Chris Froome, ktorý ich považuje za prehnané. Prezident UCI David Lappartient však pripomenul, že v roku 2003 mali viacerí cyklisti rovnaký názor na zavedenie povinnosti nosiť prilbu.

„Dnes by nikomu ani nenapadlo ísť na štart bez nej. Nebude trvať dlho a všetci si zvyknú na to, že nebudú odhadzovať fľaše a prebiehať riskantným spôsobom."

Nové pravidlo se nepozdáva ani Štybarovi

„Mali by sme ísť príkladom, mladí chalani to potom skúšajú a pre nich to nie je bezpečný spôsob jazdy. To je jasné, pretože väčšinou si v super tucku na rám  ľahnete, keď už nemôžete pedálovať, to znamená, že už idete rýchlejšie ako 70 km/h. Ale nikto z profíkov nie je blbý, aby to urobil v zákrute. Robí sa to iba  na dlhých rovných zjazdoch, keď už nemôžete šliapať a ľahnete si na rám," vysvetlil Štybar v rozhovore pre portál iDNES.

Český cyklista z tejto zmeny nie je práve nadšený, no pravidlá sú pravidlá.

„Je jasné, že je to rýchlejšie a robia to iba chalani, ktorí idú úplne vpredu, pretože za nimi potom idete v háku, tak to nepotrebujete. Na čele pretekov je to najefektívnejšie, ale keď to zakázali, musíme to rešpektovať," dodal s povzdychom český cyklista.

PARÍŽ/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Cyklistika

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.