Šport

Rasista Sterling neuspel. Súd dovolil jeho manželke predať klub za 2 miliardy dolárov

Majiteľ klubu LA Clippers Donald Sterling s priateľkou Stivianovou.
Majiteľ klubu LA Clippers Donald Sterling s priateľkou Stivianovou. Zdroj: SITA

Celú NBA pobúril, keď sa na verejnosť dostala nahrávka, na ktorej rasisticky uráža ľudí čiernej rasy.

Donald Sterling neuspel s pokusom zablokovať predaj klubu basketbalovej NBA Los Angeles Clippers bývalému výkonnému riaditeľovi Microsoftu Stevovi Ballmerovi. Súd v Los Angeles v pondelok priznal jeho manželke Shelly prijať ponuku v hodnote 2 miliardy amerických dolárov.

Podľa sudcu Michaela Levanasa Sterlingová dohodla výhodné podmienky a konaním nesledovala svoj vlastný prospech, ale záujmy rodinnej spoločnosti. Jej právnici operovali tvrdením lekárov, že 80-ročný Sterling vykazuje známky Alzheimerovej choroby a nie je spôsobilý riadiť podnik.

"Nemôžem uveriť, že je po všetkom. Takto je to najlepšie pre všetkých," vydýchla si Sterlingová. Jej manžel sa však nevzdáva, svojich právnikov poveril, aby pokračovali v boji "na ostatných frontoch", teda na úrovni štátu Kalifornia aj na federálnom súde.

Sterlinga dostala rasistická aféra

V apríli sa na verejnosť sa dostala nahrávka jeho hádky s milenkou V. Stivianovou, v ktorom zazneli z jeho úst slová urážajúce čiernu rasu. Komisár NBA Adam Silver na základe jej obsahu uložil Sterlingovi doživotný zákaz pôsobenia v lige, pokutu 2,5 milióna dolárov a vyvinul na neho nátlak k predaju.

Zdroj: SITA

Na súde s manželkou doslova povedal: "Nikdy, nikdy tento tím nepredám a kým budem žiť, budem sa s NBA súdiť za toto nehorázne porušenie zákona o monopole."

Na súde vypovedal aj dočasný výkonný riaditeľ Clippers Richard Parsons. V prípade, že Sterling zostane majiteľom, hrozí podľa neho odchod trénera Doca Riversa a kľúčových hráčov na čele s Chrisom Paulom.

"Doca trápi táto záležitosť viac ako kohokoľvek iného. V prípade, že pán Sterling zostane majiteľom, nemieni viac trénovať jeho tím," povedal Parsons.

LOS ANGELES/SITA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.