Slovenské basketbalistky spoznali súperky na ME 2022. Čaká ich veľmi ťažká skupina

Ilustračný záber.
Zdroj: TASR

Najväčším favoritom skupiny je Španielsko.

Slovenské basketbalistky sa na júnových majstrovstvách Európy v Španielsku a Francúzsku stretnú v základnej A-skupine s domácimi Španielkami, Švédkami a Bieloruskami. Rozhodol o tom pondelkový žreb vo Valencii, kde sa zápasy A-skupiny budú hrať.

Slovenky sa na podujatí predstavia opäť po štyroch rokoch. Majstrovstvá Európy sa budú hrať 17.-27. júna. Pôvodne sa mali konať vo viacerých francúzskych a španielskych mestách, no pre pandémiu koronavírusu sa dejiská zredukovali na Valenciu a Štrasburg. Upustilo sa aj od finále v Paríži, turnaj vyvrcholí vo Valencii.

Na 38. ročníku turnaja sa predstaví 16 družstiev. Zo štyroch skupín postúpi víťaz priamo do štvrťfinále a ďalšie dva tímy do 1. kola vyraďovacej časti. Titul obhajujú Španielky. Šesť najlepších postúpi na MS 2022 do Austrálie. O miestenky na OH v Tokiu sa na podujatí súperiť nebude, kvalifikačný proces stihol vyvrcholiť už minulý rok pred vypuknutím pandémie.

Slovenské basketbalistky čaká dvanáste vystúpenie na kontinentálnom šampionáte v ére samostatnosti. Na konte majú dve medailové umiestnenia. V roku 1993 pri premiére na ME v Taliansku získali bronz a v roku 1997 v Maďarsku striebro.

Zverenky trénera Juraja Suju boli pred žrebom nasadené v najslabšom výkonnostnom koši. Španielsky organizátor využil právo umiestniť jedného účastníka šampionátu do "svojej" skupiny a už pred žrebom rozhodol, že Slovenky budú hrať vo Valencii v A-skupine so štvornásobnými európskymi šampiónkami. Žreb potom Slovenkám prisúdil z druhého koša Švédky, ktoré pred dvoma rokmi skončili šieste a z tretieho Bielorusky, trináste z predchádzajúcich ME.

Slovenky štartovali na ME aj v rokoch 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017. V rozhodujúcom kvalifikačnom stretnutí H-skupiny v piešťanskej „bubline", potrebovali zvíťaziť nad Holandskom o desať a viac bodov, čo sa im napokon po výsledku 61:50 podarilo. Na ME tak postúpili z prvého miesta a medzi európskou smotánkou sa predstavia po absencii na záverečnom turnaji v roku 2019.

Španielsko je úradujúcim majstrom Európy, celkovo má na konte štyrikrát zlato zo záverečného turnaja (1993, 2013, 2017, 2019). V renkingu FIBA je na 3. mieste ako najlepš tím z európskeho kontinentu. V bohatej medailovej zbierke má aj striebro z OH 2016 a majstrovstiev sveta 2014 a bronz z MS 2010 a 2018.

Pre Švédsko pôjde o siedmu účasť na majstrovstvách Európy, najlepšie sa umiestnilo na 6. pozícii na predchádzajúcej edícii turnaja v Lotyšsku a Srbsku. Bielorusko sa prebojovalo 8-krát za sebou medzi európsku elitu, maximom je 3. miesto z roku 2007.

Česko, ktoré vedie z pozície hlavného trénera Slovák Štefan Svitek, vyžrebovali do D-skupiny, spolu s Francúzskom, Ruskom a Chorvátskom. V „béčku" sa predstaví Srbsko, Taliansko, Čierna Hora a Grécko a do C-skupiny nalosovali Belgicko, Slovinsko, Turecko a Bosna a Hercegovina.

Žreb majstrovstiev Európy žien:

A-skupina (Valencia): Španielsko, Švédsko, Bielorusko, SLOVENSKO
B-skupina (Valencia): Srbsko, Taliansko, Čierna Hora, Grécko
C-skupina (Štrasburg): Belgicko, Slovinsko, Turecko, Bosna a Hercegovina
D-skupina (Štrasburg): Francúzsko, Rusko, ČR, Chorvátsko

program Slovenska v A-skupine ME 2021:
17. júna: Švédsko - SLOVENSKO
18. júna: SLOVENSKO - Bielorusko
20. júna: Španielsko - SLOVENSKO

program ME 2021:

17. - 20. júna (Valencia, Štrasburg): skupinová fáza
21. júna (Valencia, Štrasburg): kvalifikačné duely o účasť vo štvrťfinále
23. júna (Valencia, Štrasburg): štvrťfinále
26. júna (Valencia): semifinále a zápasy o 5. - 8. miesto
júna (Valencia): finále a zápas o 3. miesto

VALENCIA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Basketbal

Dôležité udalosti