SFZ stanovilo termín na dohratie amatérskych súťaží. Načrtli aj možnosť, ktorá viacerých poteší

Ilustračná snímka.
Zdroj: tvnoviny.sk/Robert Ďurkáč

Pre nepriaznivú pandemickú situáciu sa súťaže prerušili už v polovici októbra, a tak sa jesenná časť nedohrala.

Dnes je to presne päť mesiacov od momentu, kedy sa amatérsky šport na Slovensku zastavil. Úrad verejného zdravotníctva vtedy s okamžitou platnosťou zakázal usporadúvanie športových podujatí pre viac ako šesť ľudí.

V praxi sa to premietlo tak, že jesenná časť futbalovej sezóny sa na amatérskej úrovni nedohrala. Všetci činovníci najpopulárnejšieho kolektívneho športu v našej krajine verili, že ide o dočasnú situáciu, ktorá sa po krátkom čase zlepší.

Petícia za návrat tréningov a zápasov

Žiaľ, tá trvá už niekoľko mesiacov. Z tohto dôvodu vznikla z amatérskeho futbalového prostredia petícia za návrat športovcov opäť do pohybu, ktorú k 4. marcu podpísalo viac ako sedemtisíc ľudí.

Od kompetentných predstaviteľov krajiny žiadajú „čo najskoršie prijatie jasného plánu, podľa ktorého bude presne stanovené, kedy a na základe akých opatrení sa budeme môcť vrátiť k tréningom a súťaženiu."

Kľúčom je covid automat pre šport

Kľúčovým v tomto smere však bude tzv. covid automat pre šport, ktorý vytvorilo ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu. Ten však bude mať zmysel až po tom, keď sa zlepší epidemiologická situácia a vláda uvoľní opatrenia. To sa následne prejaví aj v úprave covid automatu pre šport.

Štátny tajomník MŠVVaŠ pre šport Ivan Husár skonštatoval, že „od 15. decembra majú pripravený systém, ako otvárať športoviská a ako postupovať v jednotlivých športoch v interiéri alebo v exteriéri. Platiť to však môže až vtedy, keď budú čísla lepšie."

Termín pre dohratie súťaží

Je však už polovica marca a postupne sa mali rozbiehať odvetné časti sezóny 2020/2021. Spočiatku boli úvahy aj o tom, že by sa pomedzi jarné kolá doplnili jesenné zápasy, ktoré sa nestihli dohrať.

Tento nápad sa však čoraz viac javí ako utópia z dvoch dôvodov. Nevedno, kedy dôjde k uvoľneniu opatrení. Ďalším problémom je fakt, že súčasná sezóna sa oficiálne končí 30. júna.

Ako nám prezradila hovorkyňa Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Monika Jurigová, práve tento termín považujú za posledný možný na dohratie súťaží, „s možnosťou predĺženia maximálne o jeden-dva týždne. K tomuto termínu budeme prispôsobovať model dohratia súťaží, ak to pandemická situácia dovolí."

Bude sa postupovať a vypadávať?

V súvislosti s otázkou možného dohratia sezóny sa vo futbalových kruhoch množia aj dohady ohľadom postupov a zostupov medzi súťažami. Ako sa k tejto téme stavia SFZ?

„V prípade súťaží pod gesciou SFZ máme rozpracovaných viacero variantov, ktoré budeme aplikovať podľa stupňa dohratia, respektíve nedohratia súťaží. Podobný postup bude odporúčaný aj pre súťaže riadené regionálnymi, ako aj oblastnými zväzmi," priblížila Monika Jurigová.

Radostná správa pre funkcionárov

Tá na záver naznačila správu, ktorá zrejme poteší viacero ambicióznych klubov a hráčov. Podľa súčasného Registračného a prestupového poriadku (RaPP) sa zimné prestupové obdobie končí 31. marca.

V prípade, že by po tomto termíne dostali amatérske súťaže od kompetentných zelenú, SFZ prestupové okno s najväčšou pravdepodobnosťou predĺži.

„Evidujeme takúto požiadavku, pričom o nej aktívne diskutujeme. Po prijatí záverov sme uvedenú zmenu legislatívy pripravení uskutočniť operatívne cez prechodné ustanovenia v RaPP," ozrejmila Monika Jurigová.

BRATISLAVA/Robert Ďurkáč

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Futbal

Dôležité udalosti