Budúcnosť Sagana je nejasná. Bora sa ho nechce vzdať, veľký záujem hlási aj belgický tím

Peter Sagan počas stúpania na vrch Koppenberg v rámci pretekov Okolo Flámska.
Zdroj: Profimedia.sk

Či sa Sagan stane jazdcom elitného tímu z Belgicka, sa dozvieme do dvoch týždňov.

Budúcnosť slovenského cyklistu Petra Sagana je stále nejasná. Kým renomovaný francúzsky denník L'Équipe v pondelok informoval, že trojnásobný majster sveta by mal prestúpiť do belgického tímu Deceuninck-Quick Step, manažér jeho súčasného zamestnávateľa Bora-Hansgorhe uviedol v utorok pre agentúru DPA, že sa so Saganom nedohodli na rozchode. Momentálne rokujú o predĺžení zmluvy, ktorá vyprší po tomto ročníku.

„Peter je súčasť DNA nášho tímu a cíti sa u nás veľmi dobre. Jeho zmluva sa končí a rokujeme o jej predĺžení. Treba napraviť to, o čom sa v uplynulých dňoch špekulovalo v médiách. To bude nejaký čas trvať, nič ešte nie je rozhodnuté a uvidíme, aký bude výsledok,” povedal manažér Ralph Denk.

Tridsaťjedenročný Sagan má s Borou zmluvu do konca tohto roka a o jeho odchode z tímu sa hovorí už dlhšie. Denk uviedol pred niekoľkými dňami, že o budúcnosti trojnásobného majstra sveta sa definitívne rozhodne v apríli. „Všetci sme veľmi vďační za všetko, čo pre nás Sagan spravil. Zviditeľnil tím aj pre sponzorov, ale čas sa nedá zastaviť. Vstupuje do jesene svojej kariéry a je fakt, že je jeden z najlepšie platených profesionálov v pelotóne. Musíme si premyslieť, či si vieme dovoliť toľké peniaze, alebo ich radšej investujeme do mládeže,” uviedol vtedy Denk.

Sagan následne reagoval, že bude prvý, kto si bude hľadať nový tím, ak ho už Bora nepotrebuje. „V Bore som prežil niekoľko skvelých rokov, no ak si Ralph myslí, že najlepšie mám už za sebou, je to jeho názor. Ak si myslí, že ma už nepotrebuje na to, aby som vyhrával preteky pre tím, budem prvý, kto sa pokúsi nájsť stajňu, ktorá ma chce,” povedal Slovák.

„Dohoda s Quick Stepom by bola výhodná pre všetkých. Pre Petra, pretože je to jediný tím, ktorý by mu priniesol ešte viac víťazstiev, a aj pre šéfa tímu Patricka Lefevera, pretože Sagan môže pomôcť celému tímu,” uviedol L'Équipe.

Otázne však je, či si belgická stajňa môže Sagana dovoliť, keďže jeho plat je podľa medializovaných informácií okolo päť miliónov eur. Šéf Quick Stepu Patrick Lefevere sa pritom nedávno nechal počuť, že ešte stále pracuje na zabezpečení financií pre ďalšie sezóny a že jeho stajňa má rozpočet približne v polovici hierarchie WorldTour tímov. Sagan bol v Quick Stepe na skúške v roku 2008, no Lefevere s ním vtedy zmluvu nepodpísal, čo neskôr označil za veľkú chybu.

Sagan vynechal úvodné belgické klasiky po pauze spôsobenej koronavírusom. Sezónu odštartoval na Tirreno - Adriatico, na klasike Miláno - San Remo skončil štvrtý a následne naberal súťažné kilometre na Okolo Katalánska. Tam si v 6. etape pripísal aj prvé víťazstvo v sezóne, na monumente Okolo Flámska obsadil 15. miesto a po pretekoch uviedol, že ešte nie je v takej forme, ako by chcel.

Do Bory prišiel v roku 2017 a v jej farbách dosiahol 26 zo svojich 115 víťazstiev. Medzi najväčšie sa radia titul majstra sveta v nórskom Bergene, triumf na monumente Paríž - Roubaix v roku 2018 a dva zelené dresy na Tour de France. Vo vlaňajšej sezóne poznačenej pandémiou koronavírusu zvíťazil raz, v 10. etape Giro d'Italia.

PARÍŽ/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Cyklistika

Dôležité udalosti