Prejav chamtivosti, sebectva a cynizmu. Tu sú reakcie na vznik európskej Superligy

Prezident FIFA Gianni Infantino a prezident UEFA Alexander Čeferin.
Zdroj: Profimedia.sk

Britská vláda zvažuje možnosti ako zabrániť vzniku novej futbalovej Európskej Superligy.

Dvanásť z najväčších európskych futbalových klubov v pondelok v noci oznámilo plány na vytvorenie Európskej Superligy (ESL), ktorá má konkurovať súťažiam Európskej futbalovej únie (UEFA).

AC Miláno, Arsenal, Atletico Madrid, Chelsea, Barcelona, Inter Miláno, Juventus, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Real Madrid a Tottenham Hotspur tak spravili napriek hrozbe vylúčenia z medzinárodných súťaží pre nich aj ich hráčov. Hneď po oznámení sa plán dočkal ostrej kritiky naprieč celým kontinentom.

Základné informácie o novom projekte, v ktorom figuruje šesť anglických klubov, resp. tri zo Španielska a Talianska.

Zakladajúce kluby: Arsenal Londýn, Manchester United, FC Liverpool, Tottenham Hotspur, Chelsea Londýn, Manchester City, AC Miláno, Inter Miláno, Juventus Turín, Real Madrid, FC Barcelona, Atletico Madrid

Vrcholní predstavitelia: Prezident Realu Madrid Florentino Perez (predseda), predseda Juventusu Andrea Agnelli (podpredseda), spolupredseda Manchestru United Joel Glazer (podpredseda)

Účastníci: 20 klubov, 12 zakladajúcich, tri ďalšie kluby na permanentnej báze, päť kvalifikovaných na základe dosiahnutých výsledkov (bez udania ďalších detailov)

Formát: Mužstvá by hrali v dvoch desaťčlenných skupinách doma-vonku, mali by garantovaných 18 zápasov. Prví traja zo skupiny postúpia do štvrťfinále, 4. a 5. mužstvo z každej skupiny odohrá baráž o štvrťfinále doma-vonku. Štvrťfinále a semifinále doma-vonku, finále na jeden zápas na neutrálnom štadióne.

Dátumy: Superliga by mohla odštartovať od budúcej sezóny a hrať by sa mala od augusta do mája. Oficiálne dátumy ešte nie sú stanovené. Všetky zápasy okrem finále by sa hrali uprostred týždňa. To by bola priama konkurencia Lige majstrov, neprekrývala by sa ale s domácimi súťažami, v ktorých chcú "superligisti" naďalej pokračovať.

Financie: Členovia Superligy by mali mať k dispozícii fond vo výšky 3,5 miliardy eur k podpore investícií do infraštruktúry a k saturácii nákladov v dôsledku pandémie koronavírusu.

Infantino o Superlige: Je to zločin!

Prezident Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Gianni Infantino je zásadne proti plánom na vytvorenie Európskej Superligy. Zainteresovaným klubom pohrozil bližšie nešpecifikovanými sankciami a potvrdil, že FIFA podporuje odmietavý postoj Európskej futbalovej únie (UEFA) k novej súťaži.

„V pondelok sme sa dopočuli o vojne, o zločine. Sú to hrozné slová a ešte strašnejšie sú, keď ich počujete v súvislosti s hrou, ktorú máme všetci tak radi. Chcem, aby bolo jasné, že FIFA je organizácia založená na skutočných hodnotách športu. Nemôžeme súhlasiť s elitárskou spoločnosťou, ktorá sa chce odtrhnúť od existujúcich inštitúcií, líg, asociácií, UEFA a FIFA," vyhlásil Infantino na utorňajšom 45. kongrese UEFA vo švajčiarskom Montreux.

„Keď si niekto vyberie takúto cestu, musí počítať s dôsledkami. Každý je zodpovedný sám za seba. To znamená, že buď ste tu, alebo tam. Nemôžete byť napoly tu a napoly tam. Nechcem však o tom radšej ani rozmýšľať," dodal Infantino podľa agentúry DPA.

Čeferin: Je to pľuvanec do tváre fanúšikov

Prezident Európskej futbalovej únie (UEFA) Aleksander Čeferin odsúdil vznik novej Európskej Superligy (ESL). Iniciatívu dvanástich popredných klubov považuje za prejav chamtivosti a sebectva.

„Je to pľuvanec do tváre všetkých fanúšikov futbalu. Ide o sebecký návrh poháňaný chamtivosťou,” citovala Čeferina agentúra AFP.

Prezident UEFA zároveň potvrdil, že na všetkých hráčov, ktorí by v ESL figurovali, čaká zákaz činnosti na reprezentačnej úrovni, týka sa to aj účasti na ME či MS.

Predstavitelia futbalovej Európskej Superligy (ESL) už podnikli právne kroky so zámerom ochrániť svoju investíciu. Pripravujú sa tak už aj formálne na boj s Európskou futbalovou úniou (UEFA) a Medzinárodnou futbalovou federáciou (FIFA), ktoré chcú vzniku súťaže zabrániť.

Z dokumentov vyplýva, že organizácia už dostala na založenie súťaže od neznámej finančnej inštitúcie grant v hodnote štyri miliardy eur.

Ponuka Bayernu, Dortmundu aj PSG na vstup do ESL stále trvá

Nemecké futbalové kluby Bayern Mníchov aj Borussia Dortmund dostali čas premyslieť si ponuku na vstup do Európskej Superligy (ESL). Účastníci bundesligy však dlhodobo odmietajú separátnu súťaž.

Podľa magazínu Spiegel dostali 30 dní na rozmyslenie, ak návrh príjmu, automaticky ich zaradia medzi zakladajúcich členov. Rovnakú ponuku dostal aj Paríž St. Germain, ten sa však musí rozhodnúť do 14 dní.

Zámerom vedenia Superligy je od augusta spustiť dvadsaťčlennú súťaž, pričom pätnásť zakladajúcich členov bude mať istú miestenku aj v nasledujúcich sezónach.

Nemecký futbalový zväz (DFB) oficiálne odmietol plán vzniku európskej Superligy. Jej súčasťou nemieni byť žiaden z nemeckých klubov.

„Futbal musí byť vždy o predstavení na ihrisku, ktoré rozhodne o postupe, zostupe, či kvalifikácii do príslušnej súťaže. Komerčné záujmy pár klubov nesmú viesť k zrušeniu dlhodobo budovanej solidarity a jednoty vo futbalovom hnutí. Každý klub sa musí rozhodnúť, či zostane súčasťou harmonickej futbalovej štruktúry, alebo bude nasledovať egoistické záujmy v nesúlade s národnými federáciami a UEFA," zverejnil DFB v oficiálnom stanovisku.

Superligu odmietajú aj fanúšikovia šiestich anglických klubov

Fanúšikovia šiestich anglických futbalových klubov, zakladajúcich členov novej európskej Superligy, sa ostro vyhradili voči novému projektu. K odmietnutiu priaznivcov FC Liverpool a Chelsea Londýn sa pridali aj skupiny podporujúce Arsenal Londýn, Manchester United či Tottenham Hotspur.

"Hovorí sa: 'očakávajte neočakávané', no dnes Spoločnosť priaznivcov Chelsea, naši členovia a priaznivci futbalu na celom svete zažili najvyššiu zradu," uviedli na sociálnych sieťach fanúšikovia Chelsea.

Servítku pred ústa si nedali ani fanúšikovia Arsenalu. „Dohoda klubu pripojiť sa je smrťou Arsenalu ako športovej inštitúcie," napísal na sociálnej sieti tábor "gunners".

Priaznivci "červených diablov" označili plán za urážku odkazu hráčov, ktorí tragicky zahynuli pri leteckej nehode v Mníchove v roku 1958.

Kloppovi sa nepáči elitárska Superliga

Anglický futbalový klub FC Liverpool patrí medzi dvanásť zakladajúcich členov Európskej Superligy (ESL), no ich tréner Jürgen Klopp z novej súťaže nie je nadšený. Nepáči sa mu elitársky charakter ligy, ktorý potiera súťažnú podstatu futbalu.

„Môj názor sa nezmenil. Ani ľuďom sa to nepáči, čo chápem, ale viac k tomu nemôžem povedať, pretože sme sa na tom nepodieľali, ja ani hráči. Vôbec sme o tom nevedeli, ale musíme to akceptovať a počkať, ako sa to vyvinie," citovala Kloppa agentúra DPA. Vznik novej ligy ohlásili v pondelok popredné kluby z Anglicka, Talianska a Španielska, ich zámerom je konkurovať súťažiam pod hlavičkou UEFA.

Podľa Kloppa však uzavretej súťaži bude chýbať súťaživosť, ako príklad uviedol situáciu v Premier League: „Na futbale mám rád konkurenciu. Pozrite sa na West Ham, ktorý bojuje o Ligu majstrov. Hoci nechcem, aby sa tam dostali na úkor nás, ale páči sa mi, že majú šancu."

Britská chce zabrániť klubom vstúpiť do Superligy

Britská vláda zvažuje možnosti ako zabrániť vzniku novej futbalovej Európskej Superligy (ESL). Medzi dvanástimi zakladajúcimi klubmi je aj šesť najväčších z Anglicka - FC Arsenal, FC Chelsea, Tottenham Hotspur, FC Liverpool, a manchesterské City a United.

Podľa agentúry DPA padla otázka, či vláda nebude požadovať okamžitý návrat pôžičiek od tých klubov, ktoré by do novej súťaže vstúpili. To sa týka Arsenalu a Tottenhamu, ktoré počas pandémie koronavírusu využili vládnu schému pomoci. „Máme na stole viacero návrhov na riešenie tohto problému. V súčasnosti sa však k nim nemôžeme vyjadriť. Predseda vlády chce preskúmať všetky možnosti," uviedol hovorca Borisa Johnsona na pondelkovom brífingu s novinármi.

ÚLK odmieta projekt Superligy

Únia ligových klubov (ÚLK) ako člen Európskych líg plne podporuje stanovisko tejto strešnej organizácie, resp. zamietavý postoj Európskej futbalovej únie (UEFA) ohľadne vzniku novej európskej súťaže pod názvom Superliga.

„Avizovaný vznik Superligy ide absolútne opačným smerom, vytvára model uzavretej súťaže elitných mužstiev a je v rozpore s návrhmi prezentovanými v rámci pripravovanej reformy európskych pohárových súťaží UEFA. Európske futbalové prostredie má silné tradície, ktoré by sme nemali popierať takýmto radikálnym spôsobom. Po vzniku Superligy by došlo k ešte výraznejšiemu rozdeleniu medzi silnými a slabými, čo predstavuje ohrozenie budúcnosti futbalu v jeho súčasnej podobe. Veríme v konštruktívny dialóg a riešenia, ktoré posunú európsky futbal smerom dopredu," uviedol v tlačovej správe prezident ÚLK Ivan Kozák.

BRATISLAVA/TASR, kc

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Futbal

Dôležité udalosti