Terasy či obchody sú plné, ak chcete ísť na futbal, čaká vás oveľa zložitejšia procedúra

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Väčšinu fanúšikov to odrádza.

Plné nákupné centrá, no prázdne štadióny. Napriek uvoľňujúcim sa opatreniam športoví fanúšikovia musia naďalej strpieť prísne pravidlá. Pri vstupe na štadión potrebujete dokonca dva negatívne testy. Najmä futbalové kluby považujú takto nastavené opatrenia za nelogické.

Terasy plné ľudí, a podobne to v týchto dňoch vyzerá aj v obchodných centrách. Na nákupy na väčšine Slovenska nepotrebujete ani len negatívny test.

Podmienky vstupu na štadión

Ak si však chcete pozrieť naživo futbalový zápas, čaká vás oveľa zložitejšia procedúra. Fanúšik musí mať absolvované až dva negatívne testy a kapacita môže byť zaplnená maximálne na štvrtinu.

„Nedáva logiku, aby pri niektorých interiérových aktivitách boli obmedzenia miernejšie a nemohlo sa chodiť na otvorené veľké štadióny,“ myslí si výkonný riaditeľ Únie ligových klubov Michal Mertinyák.

Šéf futbalového zväzu Ján Kováčik nevidí nijaký rozdiel medzi otvorenou terasou a tribúnou na futbalovom štadióne. „Nechápem, prečo dnešné pravidlá sú prísnejšie v porovnaní so septembrom minulého roka, keď naposledy mohli byť fanúšikovia na štadiónoch - bez testu,“ zdôraznil.

Opatrenia splnilo cez víkend iba 40 ľudí

Pri vstupe na štadión sa jednak vyžaduje PCR test nie starší ako 36 hodín a súčasne antigénový test nie starší ako 12 hodín.

Ako to vyzerá v praxi? Príkladom je sobotňajší zápas najvyššej futbalovej ligy v Dunajskej Strede. Prísne opatrenia dokázalo splniť iba 40 divákov. Podľa Mertyniaka treba nastaviť rozumné podmienky tak, aby ich ľudia boli schopní akceptovať.

Zdroj: TASR

Chaos vznikol najnovšie okolo otázky, či môžu ísť na štadióny bez testu diváci, ktorí sú zaočkovaní prvou, resp. druhou dávkou. Niektoré zväzy si to vysvetlili, že áno, no ÚVZ to popiera.

„Tento doklad nahradí iba povinnosť preukazovať sa negatívnym antigénovým testom. Povinnosť preukazovať sa RT-PCR testom naďalej platí,“ vysvetlila hovorkyňa úradu Dáša Račková.

ÚVZ zdôrazňuje, že pravidlá sú takto nastavené v rámci pilotného projektu, ktorý má ukázať, ako budú v praxi fungovať. Ak budú výsledky dobré, následne ich budú odborníci prehodnocovať.

Reportáž pripravil René Medzihradský.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme štadióny

Dôležité udalosti