Brit, ktorý šokoval celý hokejový svet. Neuveríte, v čom na MS dominoval

Britský hráč Liam Kirk oslavuje gól so spoluhráčmi
Britský hráč Liam Kirk oslavuje gól so spoluhráčmi Zdroj: TASR/AP/Roman Koksarov

Pozrite si, ako strelil gól Slovákom.

Svetový hokejový šampionát bol spočiatku plný prekvapení a očakávalo sa, že do štvrťfinále nepostúpi viacero favoritov. Najhoršie bola na tom Kanada, Švédsko a za očakávaniami zaostávali aj českí reprezentanti. Napokon zostal čierny Peter v rukách len trom korunkám, pre ktorých to bol jeden z najhorších historických výsledkov.

Ešte väčšie prekvapenia sa však zrodilo v individuálnych štatistikách. Najlepším strelcom po skupinovej fáze sa stal Brit Liam Kirk, ktorý dokázal v siedmich stretnutiach streliť rovnaký počet gólov.

Prečo je to senzácia?

Veľká Británia si v roku 2018 vybojovala po 25 rokoch postup do elitnej kategórie. Pre mnohých to bola obrovská senzácia, keďže sa s nimi vôbec nerátalo. Napriek tomu sa o rok na to predstavila na šampionáte, ktorý hostila Bratislava a Košice. Bez pochyby bola najväčším outsiderom celého turnaja.

A dokazovala to aj prvých šesť zápasov v skupine, ktoré všetky prehrala. Lenže ten posledný proti Francúzsku Briti senzačne vyhrali po predĺžení a na úkor svojho súpera sa udržali medzi elitou.

Ako vieme, v roku 2020 sa pre pandémiu MS neuskutočnili a v tomto roku sa z A kategórie nevypadávalo. A keby sa aj, tak Briti by sa v nej opäť udržali a o stupienok nižšie by senzačne poslali tím Bieloruska.

Zdroj: IIHF

Kto je Liam Kirk?

Už len tento príbeh Veľkej Británie je sám o sebe fascinujúci a korunku krásy mu teraz nasadil spomenutý Liam Kirk. Ten totiž z 13 gólov svojho tímu strelil až sedem a stal sa kráľom strelcom skupinovej fázy. Kirk má pritom len 21 rokov a ide o jediného draftovaného hráča NHL v reprezentačnom výbere. Z historického hľadiska sa to doposiaľ podarilo len dvom britským hráčom pred ním.

Kirka si v poslednom kole v roku 2018 vybrala Arizona, avšak hrával zámorskú juniorskú OHL, kde sa mu celkom darilo. Veď v poslednej sezóne 2019/2020 nazbieral slušných 50 bodov.

Nasledujúcu sezónu OHL pre pandémiu zrušili a Brit sa preto vybral späť do Európy. Spočiatku hrával až tretiu švédsku ligu, sezónu ale dokončil v domácej lige EIHL. V budúcej sezóne by sa mal opäť vrátiť do Švédska, kde by sa mal predstaviť v druhej najvyššej súťaži.

Takto dal Liam Kirk gól aj Slovákom. Akcia britského tímu sa začína od 50 sekundy.

BRATISLAVA/mm

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Hokej

Dôležité udalosti