VIDEO: Motív oblečenia našich olympionikov do Tokia je známy. Nesie odkaz na OH 1964

Kolekcia oblečenia slovenskej výpravy na Olympijské hry v Tokiu.
Zdroj: TASR

Slovenskí účastníci OH si oblečením uctia hostiteľský štát.

Slovenskí športovci sa na olympijských hrách v Tokiu (23. júla - 8. augusta) predstavia v oblečení, ktoré zdobí motív vychádzajúceho slnka i priamy odkaz na OH 1964.

Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) zároveň prvýkrát na oficiálnom oblečení a doplnkoch využíva čatajský vzor.

Od štvrtka 3. júna zostáva do štartu Hier XXXII. olympiády presne 50 dní a pri tejto príležitosti SOŠV odhalil športovú a volnočasovú kolekciu oblečenia.

Slávnostný odev s využitím čatajského vzoru, ktorý bude mať premiéru 15. júla na sľube členov výpravy u prezidentky SR Zuzany Čaputovej, navrhla slovenská módna návrhárka Ema Kleinová.

Zdroj: TASR

Slovenskí účastníci OH si oblečením uctia hostiteľský štát, ktorý označujú ako „krajina vychádzajúceho slnka„.

Na viacerých častiach kolekcie dominuje motív kruhu, ktorý symbolizuje práve vychádzajúce slnko.

Na oblečení sa tiež v rôznych variáciách objavujú piktogramy športov, čo je odkaz na OH, ktoré hostilo Tokio pred 57 rokmi.

Práve od tohto podujatia v roku 1964 tvoria piktogramy významnú vizuálnu súčasť informačného systému OH.

„Teším sa, že na príprave kolekcie participovali samotní olympionici a až po ich pripomienkovaní a následnom schválení išla zelená pre výrobcu. Som rád, že materiál, dizajn a ostatné prvky spĺňajú tie najprísnejšie kritériá. Verím, že sa oblečenie bude páčiť športovcom i športovým fanúšikom, že sa olympionici v ňom budú cítiť veľmi dobre a aj vďaka nemu z nich bude vyžarovať pohoda, čo je jedna z dôležitých podmienok športového úspechu,“ uviedol na stredajšej tlačovej konferencii prezident SOŠV Anton Siekel.

Zdroj: TASR

Technológovia a dizajnéri športovej značky 4F vytvorili kolekciu, ktorá je vyrobená modernými technológiami z najkvalitnejších materiálov.

Časť oblečenia je z látok, ktoré dokážu regulovať teplotu a ochladzujú či ohrievajú sa v závislosti od vonkajších podmienok.

Vynikajú predovšetkým národné farby, moderné, jednoduché a napriek tomu funkčné tvary v kombinácii so živými farbami a kontrastmi kobaltovej modrej, nasýtenej červenej a optickej bielej farby robia kolekciu jednotnou a nadčasovou. Paletu na niektorých častiach oblečenia dopĺňa tmavomodrá farba.

Športovci by mali mať v odeve najvyšší komfort napriek počasiu, ktoré sa očakáva počas OH. Tie sa uskutočnia na prelome júla a augusta, keď sú v Japonsku najvyššie teploty. Vzhľadom na tokijské podnebie bola znížená hmotnosť tkanín, tie sú odolné a pružné a majú všetky potrebné funkčné vlastnosti.

Pre SOŠV je dôležitá trvalá udržateľnosť, čo zohľadnil aj výrobca oblečenia. Viaceré tkaniny sú z recyklovaných materiálov.

Zdroj: TASR

„Mala som to šťastie, že som bola kolekciu minulý rok vo Varšave fotiť spolu s Adamom Botekom. Bola som príjemne prekvapená, ako bolo oblečenie pohodlné. Má naozaj krásne vzory, budeme iní ako ostatní,“ povedala slovenská reprezentantka v športovej gymnastike Barbora Mokošová.

Strieborná medailistka z OH 1964 a 1968 Marianna Némethová-Krajčírová bola v Tokiu 1964 najmladšou členkou československej výpravy a vrátila sa s medailou: „My sme mali olympijské hry v októbri, čiže pre vtedajšie počasie sme museli mať oblečenie teplejšie. Teraz budú OH v najhorúcejšom období. Oblečenie pre športovcov na OH 2020 je vzdušné a pohodlné, vyzerá moderné a mladistvé. Verím, že naši športovci budú nosiť oblečenie hrdo.“

Na doplnkoch a oblečení pre sľub u prezidentky SR Zuzany Čaputovej bude mať premiéru štylizovaný čatajský vzor.

Snahou je predstaviť ďalší slovenský región, Čataj je v rámci výtvarnej kultúry zameranej na ornamentálne výšivky jeden z najbohatších regiónov Slovenska.

„Nechcela som vzor otrocky skopírovať, ale chcela som vytvoriť vlastnú podobu v štylizovanej forme, ktorá by vhodne reprezentovala našu krajinu. Snažila som sa krížikovú, viac geometrickú výšivku z Čičmian vrátiť do rastlinnej, organickej podoby. Čatajský vzor sa dá ľahko variovať, členiť na rôzne fragmenty a môže sa spájať verikálne i horizontálne. Je vhodný na dámske i pánske časti odevu,“ uviedla módna návrhárka Ema Kleinová.


Zdroj: YouTube/Slovenský olympijský tím

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme OH 2020

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.