Aký tím vyzve Slovákov vo štvrťfinále? Výborní brankári, skvelý prvý útok a Američan, ktorý vie po slovensky

Slováci sa tešia z gólu proti Rusku
Slováci sa tešia z gólu proti Rusku Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Slováci sa do vyraďovacej fázy prebojovali po ôsmich rokoch.

Hokejových fanúšikov dnes čaká sviatok, na ktorý čakali dlhých osem rokov. Slovenskí hokejisti sa totiž prebojovali do štvrťfinále majstrovstiev sveta. V ňom si zmerajú sily s tímom USA. Pozreli sme sa teda, aké sú naše šance na postup z pohľadu papierových predpokladov.

Američania nevstúpili do turnaja víťazne, keď prehrali s Fínskom tesne 1:2. Následne však ostatných šesť zápasov zvládli bravúrne a už nestratili ani bod. Najviac zarezonovalo vysoké víťazstvo nad Kanadou 5:1. Treba však pripomenúť, že javorové listy sa len veľmi ťažko na turnaji rozbiehali a len so šťastím postúpil do vyraďovacej fázy.

Americkí hráči počas siedmich zápasov nastrieľali 21 gólov a dostali ich len osem. Najväčší pozor si Slováci budú musieť dávať pozor na prvú útočnú formáciu - Jason Robertson (3+4), Trevor Moore (4+2), Conor Garland (3+5) - ktorá patrí medzi najnebezpečnejšie útoky na šampionáte.

„Slovák" Kevin Labanc

Zaujímavosťou je, že v tretej formácii amerického výberu hráva 25-ročný útočník Kevin Labanc. A prečo? Toto slovenské priezvisko nemá náhodou, jeho rodičia začiatkom 90.rokov emigrovali do USA.

Otec Milan Labanc dokonca hrával hokej za Spišskú Novú Ves, no keďže nedokázal hokejom uživiť rodinu, tak sa rozhodli odísť za oceán. Kevin hrá už piatu sezónu v NHL a je pevnou súčasťou tímu San Jose Sharks. Na MS sa zatiaľ presadil dvakrát a k tomu pridal aj jednu asistenciu.

„On je super. Keď som prišiel do klubu, tak prvé, čo povedal, bolo: Ahoj, kámo, ako sa máš?" opísal pre Nový čas prvú spoločnú konverzáciu s Kevinom slovenský hokejista Christián Jaroš, ktorý prestúpil práve tento rok do San Jose.

„Hovorí dosť dobre po slovensky, ale niektoré slovíčka mu vypadávajú, takže sa väčšinou bavíme po anglicky. Povedal by som, že využívame mix oboch jazykov," dodal Jaroš.

Kevin tak možno prehodí pár slov po slovensky aj s našimi hokejistami.

Najlepší brankár na MS

Okrem skvelého útoku sa Američania môžu pochváliť aj výbornou brankárskou dvojicou - Cal Petersen, Jake Oettinger. Petersen odchytal na turnaji štyri zápasy a s úspešnosťou zákrokov takmer 96 percent je doposiaľ najlepším brankárom na MS. Oettinger odchytal o zápas menej a v celkovej tabuľke je na siedmom mieste (93,4%).

Čo sa týka vzájomných zápasov odohratých na vrcholnom podujatí, tak za posledné roky majú navrch Spojené štáty. No v poslednom zápase, ktorý sa odohral na šampionáte na Slovensku sme ich porazili 4:1. V tomto zápase skóroval Matúš Sukeľ aj Michal Krištof, ktorí nastúpia aj v dnešnom súboji.

Podľa stávkových kancelárií sú jasným favoritom americkí hráči s kurzom okolo 1,70. Na výhru Slovákov je priemerný kurz 4,20.


BRATISLAVA/mm

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Hokej

Dôležité udalosti