Má len osem rokov a namiesto bábik drží v ruke činku

Malá kulturistka z Kanady.
Zdroj: reprofoto: ENEX

Jej tréning vyráža dych a zároveň šokuje expertov na vývoj detí.

Má iba osem rokov a namiesto bábik drží v ruke činku. Malá Američanka (alebo jej rodičia) sníva o kariére vzpieračky. Jej tréning vyráža dych a zároveň šokuje expertov na vývoj detí.

Desiatky kilogramov nad hlavou. Malá Rory van Ulftová dvíha činku tak, až je to neuveriteľné. Popri klasickom vzpieraní cvičí aj s jednoručnými činkami, krúti s ťažkým kladivom alebo šplhá po lane. Na kameru povedala, že po ťažkom tréningu sa vždy cíti veľmi dobre.

Aj vonku je malá školáčka nezastaviteľná. Na detskom ihrisku robí zhyby, zatiaľ čo iné deti sa hojdajú. Rodičia ju do ničoho nenútili. Sama sa rozhodla, že chce vzpierať.

„Popri vzpieraní robím aj gymnastiku. Je to pre mňa dôležité, pretože sa nechcem zraniť a potrebujem byť v dobrej kondícii,“ prezradila mala Kanaďanka.

Odborníci však zostali z týchto záberov zaskočení. Tvrdia, že preťažovanie detského organizmu môže byť nebezpečné až tak, že ovplyvní jeho ďalší fyzický vývoj. Apelujú na dôkladnú kontrolu tréningov.

„Vzpieranie môže byť pre deti neškodné len vtedy, ak cvičením nie sú preťažované. Dôležitý je tiež certifikovaný tréner. Ak si rodičia myslia, že trénera pre ich deti nepotrebujú, robia obrovskú chybu a vtedy môže byť tento šport veľmi nebezpečný,“ tvrdí lekár Christoph Specht.

A to zrejme v tomto prípade nebezpečné je, keď osemročné dieťa dvíha až 80-kilogramovú činku. Rory sa však teší z medailí, ktoré už získala a verí, že raz bude výbornou športovkyňou.

Reportáž spracoval Jakub Laca.

TORONTO/TV Markíza, ENEX

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Kanada

Dôležité udalosti