Lekár, ktorý zachraňoval Eriksena, opísal dojímavé okamihy: Toto mu futbalista povedal ako prvé

Pri odchode zakrývali nosidlá spoluhráči.
Pri odchode zakrývali nosidlá spoluhráči. Zdroj: Wolfgang Rattay/Pool via AP

Dánsky futbalista skolaboval v sobotňajšom dueli ME 2020 proti Fínsku.

Lekár, ktorý priamo na ihrisku zachraňoval Christiana Eriksena, opísal dojímavé okamihy po tom, čo sa mu podarilo dánskeho futbalistu oživiť. Eriksen skolaboval v sobotňajšom otváracom zápase B-skupiny ME s Fínskom (0:1).

Nemecký lekár Jens Kleinefeld uviedol pre nemecké médiá, že dvadsaťdeväťročnému stredopoliarovi dali po niekoľkých minútach masáže srdca krátky elektrický výboj.

„Asi o 30 sekúnd neskôr hráč otvoril oči a mohol som s ním hovoriť,“ uviedol Kleinefeld. “Si tu späť s nami?“ spýtal sa ho. „Áno som,“ odpovedal Eriksen a dodal: „Sakra, mám len 29 rokov.“

„Vtedy som vedel, že mozog nie je poškodený a on sa úplne vrátil. Bol to veľmi dojímavý moment, pretože pri takýchto lekárskych prípadoch v každodennom živote sú šance na úspech oveľa nižšie,“ uviedol lekár.

Eriksen už potom úspešne reagoval na pokyny a na štadióne bol pri plnom vedomí, no lekárom trvalo nejaký čas, kým ho pripojili na všetky monitorovacie prístroje a mohli ho bezpečne previezť z ihriska do nemocnice.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Kjaer pri záchrane Eriksena nepostupoval správne. Podľahol mýtu, ktorý záchranári už roky vyvracajú

Kleinefeld povedal, že použitie defibrilátoru má zvyčajne vysokú úspešnosť u zdravých profesionálnych športovcov v porovnaní s normálnymi pacientmi. „Na štadióne som si bol na 99% istý, že dorazí do nemocnice v stabilizovanom stave."

Eriksen skolaboval v 43. minúte zápasu s Fínskom a priamo na ihrisku ho museli oživovať. Lekári neskôr potvrdili, že mal zástavu srdca, príčina však zatiaľ nie je známa.

V utorok zdieľal na instagrame fotku, na ktorej sa usmieva a ukazuje palec hore zo svojej postele v nemocnici v Kodani.

„Veľká vďaka za vaše krásne a úžasné pozdravy z celého sveta. Pre mňa a moju rodinu to znamená veľmi veľa. S prihliadnutím na okolnosti sa cítim dobre. Stále ma čakajú nejaké vyšetrenia, ale som v poriadku," uviedol.

BERLÍN/TASR

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Euro 2020

Súvisiace témy

Dôležité udalosti