Klaustrofobická olympiáda v Tokiu: Japonci ukázali, ako budú športovci izolovaní od sveta

Olympiáda v Japonsku bude
Olympiáda v Japonsku bude Zdroj: Profimedia

Na zábavu po večeroch môžu zabudnúť.

Minimalistický dizajn a dezinfekcia na každom kroku. Japonci ukázali olympijskú dedinu, v ktorej budú športovci počas hier prakticky izolovaní od okolitého sveta. Na zábavu po večeroch môžu zabudnúť. Spievať či kričať bude zakázané a jesť bude môcť len každý sám.

Olympijská dedina si na obyvateľov musela pre pandémiu počkať o rok dlhšie, než bolo v pláne. V posledných mesiacoch sa tam dokonca muselo robiť niekoľko stavebných úprav, aby priestory vyhovovali súčasných opatreniam.

Celkom nová štvrť, ktorá čoskoro privíta 12-tisíc cudzincov z celého sveta, je hotová. Je minimalistická a dominuje jej drevo a biela farba. Po olympiáde sa zmení na obytnú štvrť.


Isté je, že športovci budú v dedine tráviť oveľa viac času než počas minulých olympiád. Budú ju môcť opustiť, len keď pôjdu na športovisko, kam ich odvezú špeciálne autobusy. Celý čas budú musieť nosiť rúško. Výnimkou je iba čas, keď budú spať alebo jesť. Okrem tradičných dopingových testov budú musieť podstupovať aj PCR test, a to každý deň.

Organizácia najväčšieho športového sviatku počas pandémie stále vyvoláva obavy. Organizátori sa najnovšie rozhodli, že zatiaľ čo fanúšikovia z cudziny prísť nemôžu, domácim divákom vstup na športoviská umožnia. Na jednej akcii ich bude môcť maximálne desaťtisíc. Epidemiológovia sú zhrození.

Posledné tri týždne počet pozitívne testovaných na koronavírus v Japonsku rastie, vyťažené sú aj nemocnice. Organizátori hier napriek tomu tvrdia, že sa niet čoho obávať. Narýchlo očkujú všetkých zamestnancov. Navyše spomedzi všetkých športovcov a členov olympijských tímov, ktorí sa do Tokia chystajú, je 80 % už zaočkovaných.

TOKIO/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme OH 2020

Dôležité udalosti