POSTUPOVÁ MATEMATIKA: Tieto scenáre dostanú Slovákov do osemfinále

Slovenskí futbaloví reprezentanti počas tréningu
Slovenskí futbaloví reprezentanti počas tréningu Zdroj: TASR/Michal Svítok

Rozobrali sme naše postupové šance pri prehre, remíze, ale aj víťazstve nad Španielskom.

Slovensko dnes čaká kľúčový zápas so Španielskom. Po ňom sa totiž rozhodne, či postúpime do vyraďovacej fázy turnaja. Na postup nám stále môžu stačiť len tri body, je to však veľmi málo nepravdepodobné. Naopak, remíza a výhra Slovákom zabezpečí miestenku v osemfinále.

Prehra so Španielskom

Ak dnes Slováci neuspejú proti Španielom, tak si veľmi skomplikujú postupové šance. V prvom rade musíme pozerať na súbežný zápas v našej skupine. V ňom Poliaci nemôžu so Švédskom bodovať naplno. Ak by sa tak udialo, tak by sme s určitosťou obsadili v skupine posledné miesto. Okrem tohto zápasu sa budeme musieť pozerať aj na to, o koľko prehráme. A tu je to trocha komplikované.

1. scenár

Naše postupové miesto drží zatiaľ v rukách Ukrajina. V tabuľke tretích tímov je totiž štvrtá s troma bodmi a záporným skóre 4:5. Slováci majú doposiaľ tri body a skóre 2:2. Ak by sme teda prehrali najtesnejším možným výsledkom 0:1, síce máme v súčte rovnakú skóre -1, ale nepostúpili by sme, lebo Ukrajinci strelili viac gólov.

Musíme sa teda dotiahnuť na Ukrajinu v počte strelených gólov a to je možné len prehrou 2:3. Vtedy by mali oba tímy totožné skóre. Do hry by tak vstúpilo pravidlo fair-play. A to hovorí, že o postupujúcom rozhoduje nižší počet disciplinárnych bodov na základe obdržaných žltých a červených kariet vo všetkých skupinových stretnutiach. Aj v tomto prípade by sme ťahali za kratší koniec, keďže Ukrajina dostala len dve žlté karty a my už štyri.

V konečnom dôsledku by sme tak museli so Španielmi prehrať 3:4, 4:5 atď., aby sme napokon našich východných susedov predbehli.

2. scenár

Ešte do úvahy prichádza jedna možnosť. V tabuľke tretích tímov má tri body aj Portugalsko, ale s plusovým skóre 5:4. Portugalci svoj posledný zápas odohrajú až po tom našom a o postup sa pobijú s Francúzmi. V tomto prípade by museli prehrať aspoň o tri góly za predpokladu, že Slováci prehrajú najtesnejším rozdielom v akokoľvek pomere.

Komu fandiť, ak prehráme?

Švédi musia zabodovať s Poľskom
Slováci musia prehrať presným výsledkom 3:4 alebo
Slováci musia uhrať akúkoľvek najtesnejšiu prehru a zároveň
Portugalci musia prehať aspoň o tri góly

Remíza so Španielskom

V prípade remízy by si Slováci pripísali do konečnej tabuľky v súčte štyri body. V takomto prípade by Švédi museli vyhrať alebo remizovať s Poľskom. Ak by sa tak stalo, obsadili by sme konečné druhé miesto v tabuľke, ktoré automaticky zaručuje postup do vyraďovacej fázy.

Ak by však Poliaci dokázali Švédov zdolať, tak by mali štyri body Poliaci, Švédi aj my. V takomto prípade by sme mohli skupinu vyhrať, ale aj skončiť v nej tretí. Všetko by záležalo už od skóre.

Aj v prípade, že by sme skončili napokon tretí, tak by sme s určitosťou postúpili, keďže so štyrmi bodmi a vyrovnaným skóre by sme v tabuľke tretích tímov už s určitosťou preskočili tímy Fínska a Ukrajiny, ktoré majú len tri body a Švajčiarov, ktorí majú síce štyri body, ale negatívne skóre.

Pre upresnenie, v spomínanej tabuľke je šesť mužstiev, ktoré vo svojich skupinách obsadili tretie miesto. A z nich do osemfinále postupujú štyri najlepšie.

Takto vyzerá tabuľka pred posledným hracím dňom

Zdroj: flashscore.sk

Výhra nad Španielskom

Ak Slováci zdolajú tím z Pyrenejského polostrova, tak získajú v konečnom zúčtovaní šesť bodov, čo bude automaticky znamenať postup do osemfinále. Dokonca, ak Švédi stratia body proti Poľsku, tak by sme vyhrali základnú skupinu.

BRATISLAVA/mm

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Euro 2020

Dôležité udalosti