Taliani si vydobyli cestu otvoreným autobusom: Dlžíme to fanúšikom

Talianski futbalisti v otvorenom autobuse oslavujú zisk titulu majstra Európy.
Zdroj: TASR/AP

WHO však skritizovala masové oslavy po finále

Talianskych futbalistov po príchode domov privítalo na letisku v Ríme asi dvesto fanúšikov.

Mužstvo na čele s kapitánom Giorgiom Chiellinim a trénerom Robertom Mancinim následne zamierilo na slávnostný ceremoniál k prezidentovi Sergiovi Mattarellovi a napokon sa dočkalo aj víťaznej cesty v otvorenom autobuse.

Taliani vo finále zdolali vo Wembley domácich Angličanov 3:2 v jedenástkovom rozstrele (1:1 pp). Ich víťazstvo oslavovali v talianskych mestách tisíce fanúšikov.

Triumfálny sprievod sa pôvodne nemal konať pre pandémiu koronavírusu, no napokon im povolili prejazd mestom v otvorenom autobuse.

„Vyjednávanie sa podarilo a môžeme vyraziť v otvorenom autobuse. Dlžíme to fanúšikom," povedal Leonardo Bonucci pre Sky Sport Italia.

„Sme šťastní, že sme po náročnom období priniesli ľuďom šťastie a nádej," dodal podľa agentúry AFP Chiellini.

Zdroj: TASR/AP

Tridsaťšesťročný stopér venoval úspech fanúšikom i obrancovi Fiorentiny Davidemu Astorimu, ktorý pred troma rokmi zomrel v hoteli pred ligovým zápasom na zlyhanie srdca.

„Nie sme tu preto, že sme premenili o jednu jedenástku navyše. Sme tu, pretože sme verili v hodnoty priateľstva. Toto je tímový úspech a dosiahli sme ho spoločne," vyhlásil Chiellini počas audiencie u prezidenta.

Všetko o ME 2020 nájdete v našich článkoch.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) upozornila, že zábery tisícov futbalových fanúšikov počas finále ME nevyslali pozitívny signál do sveta. Riaditeľ programu WHO pre núdzové situácie Michael Ryan pripomenul, že kým v Európe už dostalo vakcínu relatívne veľké množstvo ľudí, v iných oblastiach očkovanie viazne.

Zdroj: TASR/AP

A práve preto by mal byť vyspelý svet solidárny. Podľa jeho názoru sa budú opatrenia presadzovať zložitejšie, keď ľudia uvidia "bujarú zábavu" v Európe. "Realita väčšiny sveta je taká, že sa nevracia do normálu. Je naozaj dôležité, aby sme ukázali solidaritu," povedal Ryan podľa agentúry DPA.

Finále vo Wembley videlo naživo 60-tisíc divákov, po zápase, v ktorom Taliani zdolali domácich Angličanov v rozstrele 3:2, vyšli ďalšie tisíce do ulíc. "Svet by mal bojovať spoločne, delta variant sa rozmáha a prináša stále nové prípady a smrť," dodal šéf WHO Adhanom Ghebreyesus.

RÍM/TASR

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Euro 2020

Súvisiace témy

Dôležité udalosti