VIDEO: Dramatický začiatok VC Veľkej Británie: Verstappen skončil po kolízii s Hamiltonom v bariérach

Max Verstappen po náraze.
Zdroj: Twitter / Formula 1

Verstappen z nemocnice obvinil Hamiltona z nešportového správania

Holandský líder seriálu MS formuly 1 Max Verstappen nedokončil Veľkú cenu Veľkej Británie. Po kolízii s obhajcom titulu Lewisom Hamiltonom vypadol už v 1. kole po tvrdom náraze do bariér. Brit sa na trati udržal, Holanďan putoval na vyšetrenie do nemocnice.

Zdroj: YouTube / HendrickChase9

Nedeľňajšie preteky sú prvé v histórii, v ktorých o pozícii na štarte rozhodoval kvalifikačný šprint. Pole position mal víťaz piatich pretekov v sezóne Verstappen, jeho hlavný rival Hamilton štartoval na domácej trati ihneď za ním. Brit od úvodných sekúnd intenzívne atakoval lídra pretekov a niekoľkokrát sa dostal až na jeho úroveň. Ešte pred nájazdom do 2. kola narazil jazdec Red Bullu zadným kolesom o predné pilota Mercedesu, so svojím monopostom urobil "hodiny" a skončil mimo trate.

Verstappen dokázal odísť po vlastných nohách a do kamery zamával, že je v poriadku. Z okruhu ho však odviezla sanitka. Preteky následne prerušili.

Verstappen z nemocnice obvinil Hamiltona z nešportového správania. "Našťastie som OK. Je veľmi frustrujúce vypadnúť takýmto spôsobom. Ich trest nám nepomôže a nie je spravodlivý vzhľadom na nebezpečný manéver, ktorý Lewis urobil na trati. A oslavovať výhru, kým som bol v nemocnici je nešportové a bez rešpektu, ale ideme ďalej," napísal Holanďan na sociálnej sieti.

Drama on the opening lap of the British Grand Prix - Max Verstappen and Lewis Hamilton collide, and Verstappen is out of the race. The Dutchman is out of his car and has walked away, thankfully

Uverejnil používateľ F1 Nedeľa 18. júla 2021

Hamilton dostal za kolíziu desaťsekundovú penalizáciu, aj tak zvíťazil

Ihneď po incidente sa spustila polemika o tom, koho to bola vina. „Išiel som vpred. Bol som po jeho boku a držal som si líniu. On najazdil na mňa,“ bránil sa Hamilton. „Toto bola veľká nehoda a na sto percent bol Max v zákrute skôr. Všetka vina je na Hamiltonovi. Vďakabohu, Max dokázal odkráčať bez zreteľných zranení. Verím, že tento problém sa vyrieši tak, ako sa má,“ vyhlásil športový riaditeľ Red Bullu Christian Horner.

Traťoví komisári sa priklonili na stranu tímu Red Bull a udelili Hamiltonovi penalizáciu desiatich sekúnd. Hamilton si svoj trest odpykal v 28. kole a klesol po ňom na 4. priečku. Na nových pneumatikách mu netrvalo dlho dostať sa na pódiovú priečku, Landa Norrisa z McLarenu predstihol v 31. kole. Tímový kolega Bottas mu ustúpil z cesty v 40. kole. Brit potom spustil stíhaciu jazdu, ktorá sa skončila v treťom kole od konca. Monačan neodolal už prvému ataku Brita a nezaznamenal tak prvý triumf pre Ferrari po dvoch rokoch.

V celkovom poradí znížil Hamilton náskok na Verstappena na osem bodov. „Skvelá práca chlapcov z celého tímu. Veľmi im ďakujem za to, ako tento rok neprestávajú makať. Veľmi ma inšpirujú. Čaká nás ešte dlhá cesta, no ja aj naďalej verím v triumf," tešil sa po pretekoch Hamilton podľa AP. Šéf Red Bullu si však neodpustil cynizmus. "Verím tomu, že je Lewis zo seba šťastný. Je to však úplne prázdne víťazstvo,“ povedal podľa AFP Christian Horner.

VEĽKÁ BRITÁNIA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Formula 1

Dôležité udalosti