Šport

Hrašnová je vo finále, v piatok bude obhajovať striebro

Kladivárka Martina Hrašnová a jej úspešný kvalifikačný pokus na ME v Zürichu.
Kladivárka Martina Hrašnová a jej úspešný kvalifikačný pokus na ME v Zürichu. Zdroj: TASR

Hrašnová štartuje na svojom štvrtom európskom šampionáte. Ostatným atlétom sa v stredu veľmi nedarilo

Slovenská kladivárka Martina Hrašnová môže stále pomýšľať na majstrovstvách Európy v atletike vo švajčiarskom Zürichu na obhajobu striebra zo šampionátu v Helsinkách 2012. Tridsaťjedenročná členka VŠC Dukla Banská Bystrica splnila hneď prvým kvalifikačným hodom predpísaný limit 69,50 m, keď jej namerali 73,05 m, a postúpila do piatkového večerného finále. V najlepšej dvanástke nebude chýbať ani Nikola Lomnická, ktorá si vybojovala účasť ako dvanásta v poradí. Lomnická hodila v treťom pokuse po predchádzajúcich dvoch neplatných 67,18 m, kvalifikačný limit bol 69,50 m.

Hrašnová štartuje na svojom štvrtom európskom šampionáte, v roku 2002 i o štyri roky neskôr skončila 26., pred dvomi rokmi získala striebro. V A-skupine predviedla Hrašnová v stredu najdlhší pokus, celkovo to bol druhý najlepší výkon v kvalifikácii. 

Zdroj: SITA

"Som rada, že všetko vyšlo, ako som si to predstavovala. Ja sa vždy obávam neplatných pokusov. Som síce v dobrej forme, ale občas to neletí do správneho smeru. Dnes mi to sadlo na prvý raz. Som rada, spadol mi kameň zo srdca,“ uviedla Martina Hrašnová.

Ďalší Slováci v kvalifikáciách a rozbehoch neuspeli

Výškarom Lukášovi Beerovi a Matúšovi Bubeníkovi sa nepodarilo postúpiť do finále. Obaja stroskotali vo svojich kvalifikačných skupinách na výške 223 cm. V prípade dobrého technického zápisu sa dalo postúpiť aj s 219 cm, čo Beer aj Bubeník skočili, ale nie na prvý pokus. Beer prekonal latku vo výške 219 cm na druhý a Bubeník na tretí pokus. Pôvodný kvalifikačný limit bol 228 cm, kvalifikácia sa skončila už po 223 cm a ďalej sa v ďaždi nepokračovalo. Beer obsadil 17. a Bubeník 18. miesto. Obaja debutovali na majstrovstvách Európy. 

Zdroj: SITA

"Napriek dažďu sa mi skákalo veľmi dobre. Keby som sa v takých podmienkach bál, nemalo by význam skákať. Ak by môj prvý pokus na 223 cm, ktorý bol nádejný, vyšiel, bol by postup 'v suchu'. Škoda, ale boli to moje prvé takéto veľké preteky a nabral som skúsenosti do ďalších," povedal 24-ročný Lukáš Beer (Slávia TU Košice) po kvalifikácii skokanov do výšky. 

Zdroj: SITA

Do semifinále na 400 m prek. nepostúpila Lucia Slaničková. Dvadsaťpäťročná Dubničanka pri premiére na ME dobehla vo štvrtom rozbehu na 5. mieste za 57,56 a celkovo obsadila 18. priečku. Z jej rozbehu posledná postupujúca Dánka Stina Troestová mala čas 56,95, ale postúpiť sa dalo aj výkonom 57,51. Takto si zabezpečili účasť v semifinále dokonca dve pretekárky v inom rozbehu, ktoré skončili rovnako na 3. mieste.

"Podvedomie pracuje, aby človek nespadol alebo sa nepošmykol. Ja som si povedala, že si pôjdem svoje. Bežalo sa mi dobre, ale len prvých 300 metrov. Záver už nie, hoci som až tak veľmi nestuhla. Škoda, že mi ušiel postup," komentovala Slaničková. O tom, že by si na ME v Zürichu mohla zabehnúť aj v štafete na 4x 400 m, príliš neuvažuje.

"Som náhradníčka. Bolo by to nefér niekoho vytlačiť z tímu, keďže dievčatá si vybojovali postup na ME už bezo mňa. Pre mňa bola priorita 400 m prekážok," dodala Slaničková.

Ani ďalší slovenský reprezentant Viliam Papšo nepostúpil z rozbehov do semifinále behu na 110 m prek., keď výkonom 14,19 s obsadil v treťom rozbehu posledné 6. miesto, a zaostal za svojím osobným rekordom z tohto roku (13,83). Dvadsaťpäťročný Papšo (VŠC Dukla Banská Bystrica) je debutant na majstrovstvách Európy. Tretí rozbeh vyhral Brit William Sharman výkonom 13,29

Výsledky- muži

110 m prek. - rozbehy

1. Martinot-Lagarde (Fr.), Sharman (V. Brit.) a Šubenkov (Rus.) všetci 13,29
... 29. Papšo (SR) 14,19 - nepostúpil do semifinále

Výška - kvalifikácia

1. Bába (ČR), Bondarenko (Ukr.), Donisan (Rum.), Theiner (Poľ.), Uchov (Rus.) všetci 223
... 17. Beer 219, 18. Bubeník (obaja SR) 219 - nepostúpili do finále

Výsledky - ženy

400 m prek. - rozbehy

1. Childová (V. Brit.) 55,32
2. Titimecová (Ukr.) 55,77
3. Barbosová (Portug.) 55,85
... 18. Slaničková (SR) 57,56 - nepostúpila do semifinále

Kladivo - kvalifikácia

1. Anita Wlodarczyková (Poľ.) 75,73
2. Martina Hrašnová (SR) 73,05
3. Joanna Fiodorowová (Poľ.) 71,33
... 12. Nikola Lomnická (SR) 67,18


Zdroj: TASR

ZÜRICH/SITA - aktualizované

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.