Trapisti na prahu finále, Rehák Štefečeková má na dosah svetový rekord

Slovenská reprezentantka v športovej streľbe Zuzana Rehák-Štefečeková.
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Ako jediná z 26-členného štartového poľa trafila všetkých 75 terčov.

Trapisti Zuzana Rehák Štefečeková a Erik Varga majú za sebou prvú časť kvalifikácie na OH v Tokiu. Varga v nej nastrieľal 73 bodov, jeho reprezentačná kolegyňa ani raz nechybovala. Tréner Branislav Slamka preto po úvodnom dni žiaril spokojnosťou.

Strieborná medailistka z OH 2008 v Pekingu a OH 2012 v Londýne strieľala čisto ako jediná z 26-členného štartového poľa, Varga netrafil na prvej a tretej položke po jednom terči. "Môžem vysloviť maximálnu spokojnosť. Zuzka po prvý raz v kariére dosiahla po prvom dni maximálny nástrel, Erik má tiež šancu na finále. Obaja predviedli výborné výkony," povedal Slamka.

Na strelnci Asaka Shooting Range sa v kvalifikáciách rodia skvelé výsledky, tréner Slamka k tomu uviedol: „Ja keď som videl strelnicu, tak som predpokladal takéto výkony. Lebo to vyzerá ako v počítačovej hre. Vedel som, že pokiaľ nepríde nejaký silný vietor alebo dážď, tak výsledky budú výborné."

Zdroj: TASR - Martin Baumann

Slovenská trapistka má dokonca na dosah svetový rekord, ktorý drží s nástrelom 123 Fínka Satu Makelaová-Nummelaová. V zostávajúcich dvoch položkách jej na jeho prekonanie stačí 49 bodov. „Neprišli sme sem robiť svetové rekordy. Ak by sa to podarilo, potešilo by to, ale olympiáda je o niečom inom ako o prekonávaní rekordov," zdôraznil Slamka.

Jeho zverenka si však držala fazónu na všetkých troch položkách a pôsobila veľmi pokojným dojmom. „Zuzka je mentálne veľmi silná a potrebuje takéto súťaže. Tu sa cíti dobre a dokáže sa vyhecovať," povedal tréner.

Zdroj: TASR - Martin Baumann

V mužskej súťaži to bude ešte tuhý boj, Slamka o postupových šanciach Vargu uviedol: „Odhadujem, že na finále bude treba 122 až 123 bodov, rozhodne rozstrel."

Druhá časť kvalifikácie žien je na programe vo štvrtok o 2.00 SELČ. Do finále so začiatkom o 7.30 SELČ postúpi šesť najlepších.

Druhá časť kvalifikácie mužov sa uskutoční vo štvrtok o 2.50 SELČ, finále od 8.30 SELČ.

TOKIO/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme OH 2020

Dôležité udalosti